علوم روانشناسی، تربیتی و مشاوره

برد انسان Human win: شاه کلیدهای 3گانه

در روانشناسی موفقیت، مباحث مربوط به برد انسان Human win همه چیز از فکر شما شروع می شود. این سیستم اعتقادی شما و طرز تفکرتان است که زندگی امروزتان را شکل می دهد. شما می توانید برترین و یا عقب مانده ترین در دنیا باشید. برد انسان Human win همیشه الزاماً مثبت نیست. گاهی از اوقات نیز لازم است افراد ببازند تا بتوانند از آن برای موفقیت خود استفاده کنند.

به گفته دکتر امیر محمد شهسوارانی روانشناس صنعتی و سازمانی انستیتو رزا مایند IPBSES، موفقیت فرآیندی یک شبه نیست و نیازمند زمان طولانی و حداقلی از 18 ماه به بالا است. اما همیشه راهبردهایی برای برد وجود دارد. به گفته سان تسو در کتاب هنر رزم، «در میانه هر آشوب همیشه شانسی برای یافتن یک فرصت وجود دارد».

مقدمه ای بر اصول برد انسان Human win در زندگی

در حقیقت شالود شکست failure و یا برد انسان Human win ریشه در نظام افکار ما دارد. اگر زندگی متوسطی را می گذرانید به خاطر تصمیمات بدی است که اتخاذ کرده اید. بر اساس اصول روانشناسی، تصمیمی که گرفتید هم از طرز تفکر و باورهایتان سرچشمه می گیرد.

در واقع، اصلاً مهم نیست دیگران در مورد ما چه فکر می کنند. سیستم فکری و نظام اعتقادی ما است که به نحوه تصورات دیگران از ما شکل می دهد. همین نظام فکری ماست که اجازه می دهد از افکار و سخنان دیگران تاثیر بگیریم. لطفاً این مباحث را با خودشیفتگی بیمارگون اشتباه نگیرید. برد انسان Human win در حقیقت زاییده تفکر برنده در ذهن ماست.

ساده ترین راه برای ایجاد الگلو تفکر برد انسان Human win، تکرار راه و روش تفکر و عمل افرادی است که موفقیت های زیادی در زندگی کسب کرده اند. طبق یک ضرب المثل ژاپنی، اگر کسی پیشتر کاری را انجام داده است، بنابراین ما هم می توانیم همان کار را به همان صورت انجام دهیم!

به همین دلیل در نتیجه، اگر می خواهید به موفقیت دست پیدا کنید، بهتر است اول از فکرتان شروع کنید. برای افزایش شانس برد انسان Human win در زندگی، لازم است ما طرز تفکر افراد موفق را الگوی خود قرار دهیم. در این صورت می توانیم مطمئن باشیم که ما تیز همچون آنها و یا حتی بهتر از ایشان نتیجه عالی به دست خواهیم آورد.

برای موفقیت نیازمند الگوهای فکر و عمل است. آیا به نظرتان شهامت و جرات رسیدن به موفقیت را دارید؟ اگر بله، ما برای شما این الگوها را یافته و در ادامه با هم به بررسی 3 شاه کلید اصلی افراد پیروز برای برد انسان Human win می پردازیم:

برد انسان Human win: شاه کلیدهای 3گانه
برد انسان Human win: شاه کلیدهای 3گانه

شاه کلیدهای اصلی برد انسان Human win در کار و زندگی

شاه کلید 1: همه انسانهای موفق مسئولیت پذیر هستند

در گام اول برد انسان Human win، به یاد داشته باشید که مهم نیست چه اتفاقی بیفتد. افراد موفق مسئولیت هر آن چه پیش آمده را به عهده و گردن می گیرند (Responsibility). افراد موفق هیچوقت اقتصاد یا کس دیگری را در کسادی کارشان مقصر نمی کنند.

اما در عوض برای برد انسان Human win، این افراد موفق با قبول اشتباه خود مسئولیت آن را پذیرفته و به فکر بهبود وضعیت می افتند. افراد موفق می دانند که اگر دیگران را مقصر بدانید یا مسئولیت را گردن این و آن بیندازید، قدرت کنترل موقعیت control over situation را از دست خواهید داد.

شاه کلید 2: برد انسان Human win وابسته به تعهد به کار است.

همه افراد موفق می دانند که موفقیت و برد انسان Human win اتوماتیک به دست نمی آید. هیچ چیز از آسمان به زمین نمی افتد. به قول آلمانی ها، هیچ کس استاد از آسمان به زمین نمی آید (Es ist noch kein Meister von Himmel gefallen).

باید برای به دست آوردن چیزهایی که در زندگی می خواهید و رسیدن به نقطه برد انسان Human win، 100% به کارتان تعهد Commitment داشته باشید. خیلی ها فقط رویای موفق شدن را در سر می پرورانند، امیدوارند که موفق شوند، آروزیشان موفقیت است اما هیچوقت به کارشان متعهد نمی شوند.

تالارهای تخصصی روانشناسی موفقیت

اینکه صرفاً رویا و تصور رسیدن به ثروت را داشته باشید به هیچ وجه و هرگز شما را به برد انسان Human win، موفقیت و ثرت نخواهد رساند. لازم است یادمان باشد موفقیت یک شبه به دست نمی آید. لحظه ای که تصمیم می گیرید و 100% به کاری متعهد می شوید، دیگر هر کاری که لازم باشد برای رسیدن به آن انجام می دهید.

برد انسان Human win: شاه کلیدهای 3گانه
برد انسان Human win: شاه کلیدهای 3گانه

شاه کلید3: برد انسان Human win منوط به جرات تصمیم گیری برای موفقیت در زندگی است.

همانطور که همه شما می دانید، موفق شدن و برد انسان Human win جرات و جسارت می خواهد. اگر فرصتی پیش رویتان است، برای استفاده از آن نیاز به جرات و شهامت دارید. این مسئله مخصوصاً در موفقیت های مالی بسیار مهم است.

قبل از اینکه کار و تجارتی را شروع کنید، باید جرات بله گفتن به آن و شروع آنرا داشته باشید. این امر از دیدگاه روانشناختی به معنای آن است که هر موقعیت را یک چالش Challenge برای بالندگی و برد انسان Human win خودتان تصور کنید. معنای چالش دیدن موقعیت این است که بدانید رسیدن به هدف سخت، اما شدنی و در توانمندی های شماست.

جرات تصمیم گیری برای موفقیت و چالش دیدن موقعیت ها، همان تبدیل تهدید به فرصت است. استفاده از تکنیک های شجره تصمیم، مهارت های تصمیم گیری، و نیز اراده برای پیروزی، در مسیر چالش Challenge دیدن موقعیت ها به ما کمک زیادی می کند.

یادمان باشد: موفقیت تصادفی نیست

موفقیت هیچوقت تصادفی اتفاق نمی افتد. البته ممکن است که در طول مسیر کمی شانس با شما همراه شود و در یک موقعیت خوب قرارتان دهد؛ اما بادوام نیست. موفقیت از آن کسانی می شود که روی شانسشان سرمایه گذاری می کنند و احتمال شکست خود را پایین می آورند.

درست است که پول پول می آورد و بسیاری از افراد به ظاهر موفق همچون زاکربرگ، گیتس، بزوس، و ماسک پشت سر خود سرمایه ها و پشتوانه حمایتی کلانی داشته اند. اما اگر به بعضی از موفق ترین افراد دنیا نگاه کنید می فهمید که اکثر آنها از هیچ به آنجا رسیده اند.

اصول موفقیت و مالی رفتاری

خیلی از آنهایی که امروزی سمبل برد انسان Human win هستند، بچه یتیم هایی بوده اند که حتی نمی توانستند سالی یک حمام درست و حسابی بگیرند. اما چطور ممکن است کسی که چنین شانس بدی در زندگی خود داشته است، به چنان موفقیتی دست پیدا کند؟

جواب این پرسش بسیار ساده است، چون موفقیت هیچوقت تصادفی اتفاق نمی افتد. خیلی از این افراد با تلاش بی وقفه به موفقیت دست پیدا کرده اند چون انتخاب دیگری نداشته اند. این سخت کوشی برایشان به شکل عادت در آمده و هیچوقت حتی وقتی زندگی مرفهی برای خود تهیه کردند هم دست از تلاش برنداشته اند. کار سخت، هوشمندانه و داشتن دوستان زیاد آنها را به این پله رسانیده است.

برد انسان Human win: شاه کلیدهای 3گانه
برد انسان Human win: شاه کلیدهای 3گانه

 تکمله ای برای برد انسان Human win

با دنبال کردن این سه طرز فکر افراد موفق، امیدواریم که بتوانید به هرچه در زندگی می خواهید برسید. لازم است به شما بگوییم که این موارد تحت عنوان سازه concept روانشناسی سخت رویی hardiness توسط کوباسا و مدی حدود 40 سال پیش مطرح شده اند. این نکات در حقیقت عصاره یک تحقیق وسیع بر بهترین مدیران ارشد ژاپنی بوده و دلایل موفقیت آنها می باشند.

آخرین اخبار بازارهای مالی و ارز دیجیتال

به جرات می توان ادعا کرد که اینها عناصر موفقیتند که در اختیار همه است. حتی اگر خیلی افراد نخواهند که این اصول را بپذیرند، برای برد انسان Human win این موارد لازم و حتمی هستند.. از این گذشته همه ما در انتخابمان آزادیم. می توانیم تصمیم بگیریم که موفق شویم یا شکسته بخوریم، انتخاب با ماست.

در پایان مجدداً می گوییم که موفقیت تصادفی نیست. هیچکس نیست که بدون تلاش و ذکاوت توانسته باشد به موفقیت دست پیدا کند. این خودتان هستید که می توانید تصمیم بگیرید که در زندگیتان موفق باشید یا ناموفق. انتخاب با شماست. یادتان باشد موفقیت یک شبه به دست نمی آید و حداقل 10 سال کار سخت روزانه نیاز دارد.

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا