صنعتی و سازمانی، مدیریت منابع انسانی، بهره‌وری،ROI

راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021

امروزه علم مدیریت و به ویژه مدیریت استراتژیک به عنوان یک راه طلایی Gold Way  برای مدیران بازرگانی و تجاری شناخته می شود. راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک در حقیقت مجموعه تصمیم ها و اقدامات مدیریتی است که عملکرد بلند مدت یک سازمان/ موسسه/ نهاد/ شرکت را مشخص می نماید.

معنای راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک در سازمان ها

طبق تعاریف فنی در حوزه مدیریت بازرگانی Business Management، حوزه مدیریت استراتژیک Strategic Management عبارت است از بررسی محیط خارجی و محیط داخلی سازمان، تدوین استراتژی (راهبردهای) سازمان، اجرای استراتژی (راهبرد) سازمانی، و در نهایت ارزیابی و کنترل آن راهبردها.

بنابراین، راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک به نوعی پیشرفته از نظارت و ارزیابی بر فرصت ها و تهدیدهای خارجی در سایه توجه به نقاط قوت و ضعف یک شرکت تأکید دارد.

راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021
راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021

اهداف مورد نظر در مدیریت استراتژیک برای مدیران جوان

اهداف راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک در سازمان ها که مدیران جوان باید در ذهن داشته باشند، عبارتند از:

 • آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمان های بازرگانی نوین
 • افزایش مهارت و توانایی در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت
 • جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل مدیریت سازمان
 • ارزیابی راه حل های مختلف در مورد هر مسئله سازمانی
 • تصمیم گیری و اجرای تصمیمات گرفته شده در سازمان

مدیران جوان با شناسایی راه طلایی Gold Way مدیریت و فراگیری نظریه های نوین مدیریت بازرگانی قادر خواهند شد تا به عنوان محقق به پژوهش پرداخته و با تجزیه و تحلیل تخصصی مسائل مدیریتی به اداره موفقیت آمیز سازمان های خود کمک نمایند.

انجمن تخصصی برنامه ریزی شغلی

نقش راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک برای مدیران

مدیریت راهبردی یا مدیریت استراتژیک یک راه طلایی Gold Way در تجزیه و تحلیل در خصوص مسایل مهم هر سازمان محسوب می شود. این شاه راه طلایی Gold Way توسط راهبران ارشد هر شرکت/ سازمان/ نهاد/ موسسه به نمایندگی از مالکان، به منظور کنترل منابع در محیط‌ های خارج از سازمان اجرا می شود.

فرآیند مدیریت استراتژیک شامل مشخص کردن ماموریت، چشم انداز، دارایی‌ های سازمان و توسعه برنامه ‌ها و سیاست های‌ سازمان است. مدیران جوان و تازه کار با یادگیری این کلیدهای مهم در راه طلایی Gold Way پیشرفت قرار خواهند گرفت

جنبه دیگر از راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک، راهکارها و تصمیم هایی هستند که قرار است به ما و سازمان ما کمک کند تا در مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف حرکت کنیم. به عبارت دیگر، مدیریت استراتژیک در کسب و کار به ما می گوید کجا هستیم و قرار است به کجا برسیم. در این مسیر مدیریت استراتژیک ما را یاری خواهد کرد و موجب تعیین عملکرد بلند مدت سازمان/ شرکت/ نهاد/ موسسه/ کسب کار ما است.

نکات مورد توجه در راه طلایی Gold Way مدیریت موفق

در حوزه های تجارت و سازمانی، مدیریت استراتژیک شامل پایش مستمر محیط های داخلی و خارجی سازمان، تدوین اهداف بلند مدت، پیاده سازی، ارزیابی و کنترل استراتژی است. بنابراین، یادگیری فنون مدیریت استراتژیک بر پایش و ارزیابی فرصت ها و تهدیدهای خارجی در پرتو قوت ها و ضعف های داخلی یک سازمان / کسب و کار تاکید دارد.

راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک در ابتدا سیاست کسب‌ و کار خوانده می شد. موضوعاتی که در مدیریت استراتژیک مطرح می شود شامل برنامه ریزی استراتژیک، رصد محیطی و تجزیه و تحلیل فعالیت های سازمانی می ‌باشد. به همین دلیل، یادگیری اصول آن برای مدیران جوان و تازه کار امری حیاتی است.

راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021
راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021

چشم انداز یادگیری فنون راه طلایی Gold Way مدیریت

در صورت فراگیری درست فنون مدیریت، با تسلط بر مباحث مربوط به بازار، مباحث تدوین استراتژی های سازمانی Organizational Strategies، شناخت مشتریان و نحوه ارتباط با آنها، مدیریت امور مشتریان Customer Relation Management شما به نحو بی نظیری پیشرفت خواهد کرد.

همچنین، شناخت فرآیندهای فروش، بازاریابی Marketing و خدمات به مشتریان زمینه لازم جهت استخدام در سازمان های پیشرو در بازار برای شما فراهم نموده و نسبت به سایر گرایش های مدیریت با توجه به نبود رشته ای جایگزین از بازار کار مناسبی برخوردارند.

باید در نظر داشت کاربرد راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک با توجه به ایجاد شناخت کافی از کسب و کار و نحوه ایجاد تجارت موفق شانس زیادی برای موفقیت در حیطه کارآفرینی و تشکیل کسب و کار جدید را به شما می دهد.

پایگاه خبری اطلاعات مدیریت و منابع انسانی

مشاغل و مزایای بهرمندی از راه طلایی Gold Way مدیریت استراتژیک برای مدیران جوان

در صورتی که شما بتوانید تسلط کافی بر اصول و راهبردهای نوین مدیریتی داشته باشید می توانید در سطح مدیران اجرایی در سازمان های بازرگانی، صنعتی و دولتی و یا در سمت مشاور مدیریت استخدام شوید. مشاغل متعارف و معمول که در انتظار شما می باشند عبارتند از:

 • کارشناس اداره تحقیق و توسعه
 • بازاریابی فروش
 • مدیریت بازاریابی
 • فعالیت در بخش برند
 • مدیریت برند
 • مدیر تحقیقات بازار
 • مدیریت واحد فروش
 • مدیریت بازرگانی بین الملل
 • مدیریت صادرات کالا
 • مدیریت واردات کالا
 • فعالیت در صنعت بیمه
 • مدیریت تجارت الکترونیک
 • مدیریت بازاریابی دیجیتال
 • مدیریت امور مالی
 • فعالیت در کارگزاری بورس و فارکس در سطوح مختلف
 • فعالیت در صنعت بانکداری در سطوح مختلف

تجاربی برای رسیدن سریع به راه طلایی Gold Way موفقیت مدیران

خانم دکتر آن ماری نیل، مدیر سابق استعدادیابی شرکت سیستم های سیسکو Cisco (پیشرفته ترین شرکت تجهیزات شبکه های کامپیوتری جهان) است. وی با بیش از 20 سال تجربه در کار با شرکت های چند ملیتی، در مدیریت و کشف استراتژی کسب و کار راه طلایی Gold Way و شیوه های مدیریت استعداد پیشگام است.

به نظر دکتر نیل، شما به عنوان یک مدیر جوان می توانید در راستای راه طلایی Gold Way پیشرفت نمایید. منتهی، این پیشرفت نیازمند رعایت اصولی زیربنایی است.

مشاغل سنتی در حال تغییر و تحول هستند و بسیاری از صنایع یک شبه از این رو به آن رو شده اند. همه این موارد چالش هایی برای مدیران جوان هستند. شما به عنوان یک مدیر تازه کار برای پیشرفت کاری باید این چالش ها را شناخته و به درستی پشت سر بگذارید.

به همین دلیل خانم دکتر نیل 3 شاه راه طلایی Gold Way برای موفقیت در حوزه مدیریت استراتژیک را برای شما مدیران جوان ارائه داده اند.

راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021
راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021

راه طلایی Gold Way اول: هدفتان نباید شما را محصور کند

در گام نخست مدیریت، شما باید هدف مشخصی داشته باشید و سپس برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. دکتر نیل تاکید می کند «در طول سال های متعددی که مشاوره داده ام و در تمام مدت الگوهای شغلی بسیاری را از نزدیک مشاهده نموده ام، هدفمندی مهمترین اصل بوده است».

به نظر دکتر نیل «خیلی مهم است که افراد برنامه های کوتاه مدت Short-Term Goals هم داشته باشند». به عنوان نمونه، در نمایندگی فروش در یک شرکت بزرگ اگر برای رسیدن به هدف خود یک برنامه 5 ساله طراحی می کنید، در صورت نداشتن اهداف کوتاه مدت ممکن است اتفاقاتی بیفتد که در این مدت از مسیر برنامه خود منحرف شوید.

از دید خانم دکتر نیل احساس موفقیت و رضایت شغلی Job Satisfaction عوامل انگیزشی مهمی در راه هدف گزینی و پیگیری اهداف استراتژیک سازمانی هستند. اگر به دنبال یک راه حل خوب می گردید، یادتان نرود در هر موقعیتی که قرار گرفته اید اهداف خود را از یاد نبرید.

به عنوان یک راه طلایی Gold Way، خیلی خوب است که برای خود اهداف کوچکتر و قابل گسترش در نظر بگیرید. چون این امر سبب می شود که در زندگی همیشه انگیزه و اشتیاق خود را حفظ کنید. به عنوان نمونه دیگر، اگر شغل شما مشاوره مدیریت بازاریابی یک شرکت بزرگ است، می توانید با تغییر درست مسیر به اهداف بزرگتری هم برسید.

در حوزه مدیریت منابع انسانی داشتن اهداف بسیار مهم است.چون انسان در مسیر شغلی خود همواره به سمت اهداف بزرگتری تلاش می کند.

راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021
راه طلایی Gold Way مدیران تازه کار 2021

راه طلایی Gold Way دوم: از نصیحت های خبرگان استفاده نمایید

خانم دکتر نیل پیشنهاد می کند که از نظرات افرادی که بیشتر از همه برایشان احترام قائلید و به عنوان خبره Expert محسوب می شوند استفاده نمایید.

به نظر خانم دکتر نیل «افراد مثل یک آینه شما را همان گونه که هستید به شما نشان می دهند. اینکه هدف شما چیست و چگونه برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنید را در آینه دیگران به خوبی می بینید».

البته افراد مجبور نیستند که به شما مشاوره Consult بدهند. در حقیقت نصیحت Advice و مشاوره دادن دیگران لطفی رایگان در حق ماست که مدیران خبره آن را از دست نمی دهند.

خانم دکتر نیل اضافه می کند که «مشاوره به معنای نظارت نیست. نظارت بیشتر شبیه یک رابطه نزدیک همراه با آموزش و هدایت در یک بازه طولانی مدت است. در حالی که یک مشاور کسی است که برای هدایت فکر و اندیشه شما نکات خاصی را به شما یادآوری کرده و تذکر می دهد».

طبق پیشنهاد خانم دکتر نیل «اگر می خواهید یک گروه با نظرات و چشم اندازهای وسیع داشته باشید، سعی کنید در این گروه یک فرد با تجربه مثل رییس قبلی خود یا یک دوست قدیمی داشته باشید. همچنین یک همکار جوانتر هم برای اینکه با دیدگاه های تازه آشنا شوید لازم است.

به طور معمول همکار جوان به درد این می خورد که از او درباره تکنولوژی های جدید همچون شبکه های اجتماعی لینکیدن، فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، توییتر، و … سوال کنید.

در هنگام شروع کار مدیریتی، مشاوره شما بیشتر به این شکل است که «چگونه» و «کجا» باید از استعدادهای خودتان استفاده نمایید؟

انجمن تخصصی مدیریت استراتژیک

راه طلایی Gold Way سوم: بخاطر شغل خود نقل مکان کنید

در سومین راه طلایی Gold Way خانم دکتر نیل می گوید:

«در گذشته اگر دایم به جاهای مختلف نقل مکان می کردید، شاید زیاد وجهه جالبی برای شما نداشت. ولی امروزه توصیه می شود که مثلا هر 5 سال یک بار به جای تازه تری نقل مکان کنید.

البته نیازی نیست که تغییرات بنیادی صورت بگیرد. همین حرکت به مکان های مختلف و متنوع با توجه به موقعیت کاری شما برایتان بسیار سودمند است.

اما نکته ضروری در این راه طلایی Gold Way این است که به خودتان ثابت کنید می توانید در هر مکانی باتوجه به الگوهای کاری و مشکلات مختلف آن مکان، کار خودتان را درست انجام بدهید».

خانم دکتر نیل در پژوهش اخیر خود، با در نظر گرفتن نیروی کار متنوع و محیط های کاری که به طور در حال تغییر بودند نشان داد کسانی که در سطوح بالای مدیریت قرار دارند همان افرادی هستند که تجربیات فراوانی از نظر نوع زندگی، نقل و انتقالات و شکست ها و موفقیت ها دارند.

به عنوان یک مدیر جوان، زمانی که شهر زادگاه خود را ترک می کنید و یا به یک دوره آموزشی تازه می روید؛ و یا کار جدید همراه با رئیس ها و تجربیات جدید شروع می کنید، اعتماد به نفستان Self-confidence به طور ناخودآگاه بالا می رود.

از کارکردن برای یک شرکت نوپا و در حال توسعه گرفته تا یک شرکت بزرگ، همه را بهتر اتس تجربه کنید. زمانی که شما چنین کارهایی انجام دهید دید شما بازتر می شود. این راه طلایی Gold Way مدیریت باعث می شود که شما با استفاده از تجربیات قبلی در کار جدید خود موفقیت بیشتری داشته باشید.

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا