علوم اقتصادی مالی رفتاری فارکس و بورسقیمت دلار و انواع ارز

قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای 2021

قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای

در این نوشتار سعی داریم به قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای و ارزش آن در معاملات اقتصادی و بازارهای مالی داخلی و جهانی بپردازیم. متاسفانه کشور عزیزمان به دلیل تحریم های ظالمانه و ناروای امریکا دچار نوسانات شدید قیمت دلار و قیمت ارز طی سال های اخیر شده است.

با دانستن بنیادهای نظری دلار و قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای می توانیم مدیریت سرمایه و معاملات بهتری در بورس و فارکس داشته باشیم. در انتهای مطلب جدول قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای در بازارهای ایران و جهان برای استفاده شما عزیزان ارائه شده است.

منظور از قیمت دلار و قیمت ارز چیست؟

از دیدگاه فنی عبارت های قیمت دلار و قیمت ارز به معنای نرخ برابری دلار امریکا USD در بازارهای مالی هر کشور است. امروزه دلار امریکا به عنوان ارز پایه در تمامی اقتصادهای جهانی خودنمایی می کند. نظام فارکس بر اساس نرخ برابری قیمت دلار و قیمت ارز به سایر ارزها محاسبه شده و شاخص های معروف در یک طرف خود دلار را دارند.

دانستن قیمت دلار و قیمت ارز برای هر فعال اقتصادی واجب است. قیمت جهانی تمامی شاخص های فارکس به دلار است. ارزشمندی ارزهایی نظیر یورو اتحادیه اروپا، ین ژاپن، یوان چین، روبل روسیه، و حتی فرانک سوئیس در برابر قیمت دلار و قیمت ارز بیان می شود.

حتی قیمت طلا و فلزات گرانبها در بازارهای جهانی بر اساس قیمت دلار و قیمت ارز ارائه شده اند. نکته جالب این است که حتی در سیستم های اقتصادی، قیمت دلار و قیمت ارز با خودش نیز مقایسه شده و شاخصی به نام DXY را تشکیل می دهد.

تاریخچه قیمت دلار و قیمت ارز بر اساس شاخص 

در بررسی قیمت دلار و قیمت ارز دانستن تاریخچه آن مهم است. این واحد پولی در سال 1785 میلادی به عنوان واحد پول ایالات متحده امریکا معرفی شد. برای استانداردسازی واحد قیمت دلار و قیمت ارز، در سال 1792 اولین سکه دلار ضرب شد. سکه های دلار در قالب های طلا، نقره و مس ضرب می شدند.

از سال 1861 میلادی، اولین اسکناس های دلار به شکل 10 دلاری با عکس آبراهام لینکلن به چاپ رسیدند. در فرآیند افزایش قیمت دلار و قیمت ارز، در سال 1863 میلادی سیستم ملی بانکداری امریکا و بانک ملی امریکا بنیان گذاری شدند. هر یک از بانک های ملی در محل خود مجاز به چاپ اسکناس دلار بودند.

در سال 1914 میلادی اولین اسکناس 10 دلاری توسط فدرال رزرو (بانک مرکزی امریکا) چاپ شده و دیگر همان اسکناس برای تعیین قیمت دلار و قیمت ارز مبنا قرار گرفت.

دلار ایالات متحده امریکا که به اختصار USD هم گفته می شود بیشترین ارز معامله شده در فارکس و سرتاسر جهان است و می تواند با تمامی ارزهای دیگر جفت ارز شود. امروزه کشورهایی نظیر دومینیکن، باهاما، پورتوریکو، اکوادور، و پاناما از دلار امریکا به عنوان ارز رسمی خود استفاده می کنند.

انجمن تخصصی دلار و ارز

استاندارد طلا و نفره در تعیین قیمت دلار و قیمت ارز

ایالات متحده امریکا سالیان سال برای تعیین قیمت دلار و قیمت ارز از استاندارد طلا و نقره استفاده می کرد. این کار از سال 1785 میلادی آغاز شد.  برای اجرای استاندارد طلا و نفر در قیمت دلار و قیمت ارز، سکه های دلار به صورت نقره ضرب می شدند. ضرب سکه های نقره دلار از سال 1806 میلادی متوقف شد.

از سال 1806 میلادی تقریباً تمامی کشورها استاندارد طلا را برای پشتوانه های پولی خود پذیرفتند. به این معنای که پول کاغذی یا سکه های رایج معادل ارزش طلا را نزد دولت آن کشور داشتند. در حقیقت اسکناس به عنوان برات طلا محسوب شد. برای این منظور از استاندارد بریتون-وودز در نرخ های برابری ارز استفاده شد.

از سال 1973 میلادی، دولت امریکا استاندارد طلا و نقره به عنوان پشتوانه اسکناس را از مدار خارج نمود. به این معنا که دولت امریکا دیگر خود را ملزم نمی داند که به اندازه موجودی ذخایر طلا و نقره خود اسکناس چاپ کند و آزاد است به هر میزان اسکناس دلار در کشور و جهان پخش نماید.

این امر موضوعی خطرناک است. تخمین زده شده که دولت امریکا حداقل بیش از چند هزار برابر موجودی ذخایر مالی خود اسکناس چاپ کرده است. به این معنا که هرگاه همه مردم جهان بخواهند دلارهای خود را با طلا در ایالات متحده امریکا مبادله کنند، این میزان طلا در آن کشور وجود ندارد.

برداشته شدن استاندارد طلا از دلار به اقتصاد امریکا و اقتصاد جهانی لطمه های بسیار زیادی وارد کرده است. بدهی های داخلی و خارجی و استقراض های مداوم اقتصاد امریکا، نشانگر همین امر می باشند.

قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای
قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای

اهمیت قیمت دلار و قیمت ارز در اقتصاد، بورس و فارکس

در حال حاضر تمامی اقتصاد در فارکس تحت سلطه بازار دلار امریکا است. همه معادلات بر اساس دلار بوده و نمی توان منکر این قضیه شد. ترازهای تجاری بر مبنای دلار صورت می گیرد. در حوزه های صنعت و تجارت نقش قیمت دلار برای ما بسیار مهم است.

در بخش واردات، به دلیل محاسبه قیمت ها بر اساس دلار، نرخ برابری دلار به ریال برای محاسبه قیمت تمام شده محصولات تولیدی متکی به صادرات مهم هستند. مقوله های مرتبط با صادرات نیز، برای محاسبه سود نهاییف دستمزدها، هزینه های تمام شده و محاسبه بیلان های مالی نیازمند این تقارن دلار و ریال هستند.

در عین حال، در بورس، ارزش ذاتی شرکت ها در تحلیل بنیادی، به ویژه در بخش دارایی های سرمایه ای، منوط به محاسبه دارایی بر اساس دلار و محاسبه نرخ برابری آن به ریال است تا در تراز تجاری آن شرکت درج شود.

درباره ما

قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای برای ارزهای مختلف سراسر جهان

با استفاده از محاسبه گر زیر می توانید در هر لحظه قیمت معادل ارزهای مختلف جهانی را نسبت به دلار و سایر ارزهای مورد علاقه خود حتی ارزهای دیجیتال، محاسبه نمایید. کافی است در بخش بالایی ارز مقصد و در بخش پایینی ارز مبداء را بنویسید.

به عنوان مثال، برای این که بدانیم هر 1 دلار امریکا در بازارهای جهانی معادل چند ریال ایران است، لازم است در بخش بالایی USD و در بخش پایینی IRR را وارد نماییم. محاسبه سایر ارزها نیز از همین طریق به راحتی مقدور است.

قیمت دلار و قیمت ارز به صورت لحظه ای در بازار ایران

برای اینکه بتوانید قیمت دلار در بازار آزاد را به صورت لحظه ای در بازار ایران مشاهده نمایید، می توانید به جدول زیر مشاهده نمایید که به طور دقیق قیمت لحظه ای دلار در بازار تهران را نمایش می دهد.
البته لازم به ذکر است که این قیمت، شاخصی الزام آور نبوده و ممکن است بسته به وضعیت و موقعیت خریدار و فروشنده، نرخ های پرداختی و دریافتی متفاوت باشند.

 

 

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا