آزمون‌های روانی / زیستی / اجتماعی / اقتصادیعلوم روانشناسی، تربیتی و مشاوره

پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی (ATQ)

پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی (ATQ)

مقدمه

در بررسی‌های روانشناسی رشد و روانشناسی شخصیت، سازه‌ای کلیدی به نام خلق و خو در دهه‌های اخیر به ادبیات پژوهش راه یافته است. از دیدگاه سازه‌ای و روانسنجی، خلق و خو یکی از زیرمجموعه‌های شخصیت محسوب می‌شود. شخصیت سازه‌ای فراتر از خلق و خو و شامل شناخت‌ها، باورها و ارزش‌های فردی است.

دیدگاه امروزی نسبت به خلق و خو شامل فرآیندهایی سرشتی همچون توجه هوشمند است، اما فقط به شناخت‌ها منحصر نمی‌شود.

فرآیندهای شناختی خاصی ممکن است تحت تاثیر خلق و خو قرار گیرند، اما ابعاد شخصیتی خلق و خویی و غیرخلق و خویی از هم قابل تفکیکند. به طور عمده ابعاد خلق و خو در بزرگسالی شامل سازه‌های انگیزشی-هیجانی و توجهی هستند. پژوهش‌های متعدد بویژه در حوزه نظریه ۵ عاملی شخصیت، ارتباط پررنگ بین خلق و خو و شخصیت را نشان داده‌اند.

در عین حال، خلق و خو رابطه مستقیم و ویژه‌ای نیز با خلاقیت در افراد گروه‌های سنی مختلف دارد که رابطه متعامل و نظیر آن در رابطه بین شخصیت و خلاقیت نیز مشاهده می‌شود.

در همین راستا، پروفسور مری روتبارت و پروفسور دیوید ایوانز به طراحی پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی (ATQ) پرداختند تا بتوانند پیوندی عملی بین نظریه حساسیت به تقویت گری، نظریه شخصیت گلونینگر و نظریه پنج‌عاملی کاستا و مک‌کری ایجاد نمایند.

قالب پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی‌(ATQ)

پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی‌(ATQ) به دو صورت فرم بلند (۱۷۷) و فرم کوتاه (۷۷ گویه) موجود است. گویه‌ها به صورت جملات خبری هستند که پاسخگو در مقیاس لیکرت ۷ بخشی از ۱ (کاملاً نادرست) تا ۷ (کاملاً درست) نظر خود را در مورد آنها بیان می‌دارد. ساختار عاملی و سازه‌ای هر دو فرم همسان است، اما فرم بلند خرده‌مقیاس‌ها را به شکل خوشه‌های یکدست گویه‌ای تبدیل کرده است.

این پرسشنامه ابزاری صرفاً پژوهشی است و هنوز در مورد قابلیت تشخیصی آن پشتوانه علمی وجود ندارد. در عین حال، پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی (ATQ) از نظرگاه تجربی و آماری قابلیت همپوشانی بالایی با مقیاس HSPS آرون و آرون دارد.

خصوصیات هنجاری پرسشنامه خلق و خوق بزرگسالی‌(ATQ):

طبق محاسبات آماری صورت گرفته این پرسشنامه بطور کلی دارای ضریب پایایی آلفی کرونباخ ۰٫۸۰ برای تمامی گویه‌ها است. ضریب آلفای کرونباخ برای خلق منفی ۰٫۸۱،  برون‌گرایی/عواطف مثبت ۰٫۷۵، کنترل هوشمندانه ۰٫۷۸، و جهت‌دهی به حساسیت ۰٫۸۵ است.

عامل‌ها‌ و خرده‌مقیاس‌های پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی (ATQ):

پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی (ATQ) در ابتدا شامل ۶ عامل پیوندجویی، عاطفه منفی پرخاشگرانه، برون‌گرایی/عواطف مثبت، عاطفه منفی غیرپرخاشگرانه، کنترل هوشمند، و جهت‌دهی به حساسیت و ۱۸ خرده‌مقیاس بود. سپس، دو عامل عاطفه منفی پرخاشگرانه و عاطفه منفی غیرپرخاشگرانه با یکدیگر ترکیب شده و تشکیل یک عامل به نام عاطفه منفی را دادند. همچنین، تحلیل عاملی منجر به حذف عامل پیوندجویی و ادغام گویه‌ها و خرده‌مقیاس‌های آن در سایر عوامل و خرده‌مقیاس‌ها شد. فرم فعلی آزمون شامل ۴ عامل و ۱۳ خرده‌مقیاس است.

برای محاسبه بار عاملی ATQ از روش تحلیل عاملی اکتشافی و تاییدی استفاده شد. نمرات حاصل از عامل‌های ATQ همبستگی بالا و مطلوبی با عامل‌های پنج‌گانه شخصیت در نظریه FFM، نمره GSI پرسشنامه SCL-90-R، پرسشنامه مشکلات بین‌فردی IPP، پرسشنامه خلق و خو و منش کلونینگر (TCI)، پرسشنامه ۶۰ML7 و پرسشنامه GBB-24 دارند.

با توجه به طولانی بودن فرم بلند و عدم وجود تفاوت در نتایج و ساختار آزمون‌های دو فرم، بطور ترجیحی از فرم کوتاه ۷۷ گویه‌ای استفاده می‌شود:

عاطفه منفی (۲۶ گویه): ترس، غمگینی، ناراحتی، ناکامی

برون‌گرایی/ عواطف مثبت (۱۷ گویه): مردم‌آمیزی، عاطفه مثبت، لذت بالا

کنترل هوشمند (۱۹ گویه): کنترل توجه، کنترل بازدارنده، کنترل فعال‌سازی

جهت‌دهی به حساسیت (۱۵ گویه): حساسیت ادراکی خنثی، حساسیت ادراکی عاطفی، حساسیت متداعی

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

نظر

  1. سلام وقت بخیر
   میتونین از لینک اصلی سایت که زیر صفحه قرار دادیم مقاله اصلی رو دریافت بفرمایید که پرسشنامه روی اون هست
   در عین حال ما ظرف چند ماه آتی تست رو به صورت آنلاین هم روی سایت قرار میدیم که میتونین براحتی از طریق پانل کاربریتون در سرتاسر جهان اجرا بفرمایید.

  1. درود وقت بخیر
   برای دریافت مواردی مثل پرسشنامه خلق و خوی بزرگسالی که در مقاله اصلی هم درج نشدن، لازمه مستقیماً به نویسنده مسئول مقاله ایمیل بدین و از ایشون درخواست بفرمایید.
   گاهی، ابزارهای سنجش کپی رایت های خاصی دارن (متعلق به سازمان سرمایه گذار و یا شرکتن) و گاه نویسنده شروط خاصی برای اشتراک گذاری ابزارش داره.
   بنابراین، جایی ابزار رو آپلود نمی کنن و مستقیم باید با خودشون مکاتبه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا