آزمون‌های روانی / زیستی / اجتماعی / اقتصادیعلوم روانشناسی، تربیتی و مشاوره

کوکورومتر: سنجش استرس با بزاق دهان

COCORO METER: Salivary Amylase Monitor  کوکورومتر: سنجش استرس با بزاق 

مقدمه

بزاق ماده‌ای آبگون است که در دهان حیوانات یافت شده و توسط غدد بزاقی ترشح می­‌شود. ترکیبات بزاق انسان شامل ۵/۹۹ درصد آب است و ۵/۰ درصد دیگر از الکترولیت، موکوس، گلیکوپروتئین، آنزیم­ها، و مولفه های ضدباکتری نظیر لیزوزیم و ایمونوگلوبولین (IgA) تشکیل شده است (فجرسکوف، و کید، ۲۰۰۸؛ باهار، فاین مسر، اشپیتزر، پوپوفتزر، و نیگلر، ۲۰۰۷).

آلفا آمیلاز بزاقی (sAA) و استرس

یکی از پروتئین‌های بزاق که به تازگی مورد توجه بسیاری از متخصصان حوزۀ استرس قرار گرفته است آلفا آمیلاز بزاقی (sAA) نام دارد. آلفا آمیلاز بزاقی پروتئین آنزیم EC 3.2.1.1 است که پیوندهای آلفای پلی ساکاریدهایی نظیر نشاسته و گلیکوژن را آبکافت و این مولکول ها را به گلوکز و مالتوز تبدیل می­‌نماید.

آلفا آمیلاز، نوع اصلی آمیلازهای یافت شده در انسان­ها و سایر پستاندارن است. این پروتئین در دانه‌­هایی که حاوی نشاسته هستند و همچنین در قارچ‌هایی که از نشاسته تغذیه می­‌کنند وجود دارد (استراهلر، مولر، روسلنلوئچر، کیرشباوم، و روهلدر، ۲۰۱۰).

پژوهش‌­های صورت گرفته مشخص ساخته‌اند ترشح sAA توسط دستگاه اعصاب سمپاتیک (SNS) کنترل می­‌شود. نتایج تحقیقاتی که به تازگی صورت پذیرفته‌اند نشان می‌­دهند سطوح sAA پس از مواجهه فرد با استرس‌­های حاد به شکل معناداری افزایش می­‌یابند.

بر این اساس، مشخص شده است که این افزایش سطوح sAA هم پس از استرس‌­های حاد فیزیولوژیک و هم پس از استرس­‌های حاد روانشناختی صورت می­‌گیرد. این افزایش ارتباط تنگاتنگی با افزایش سطح سرمی نوراپی‌نفرین خون دارد (مک کی، بوئن، بوهان، و مایه، ۲۰۱۰).

دستگاه کوکورومتر

در روشی که به تازگی مورد بررسی قرار گرفته است، پژوهشگران با استفاده از آنزیم آلفا آمیلاز موجود در بزاق به تشخیص سطح استرس افراد می­‌پردازند. برای این کار دستگاهی به نام کوکورومتر طراحی شده است. نتایج نشان داده است که پایایی این دستگاه براس سنجش سطوح آلفا آمیلاز مطلوب بوده و به مراتب از کیت­‌های تشخیصی الیزا ارزان­تر است.

کوکورومتر از دو بخش تشکیل شده است: قسمت سنجش آلفا آمیلاز و تراشه جمع آوری کننده بزاق که به صورت متحرک بوده و می‌­تواند واحد سنجش قرار گیرد تا نتایج را مشخص نماید. سطوح آلفا آمیلاز بدست آمده بر اساس جمعیت استاندارد طبقه بندی شده و می­‌توان آن را در چهار سطح شدت مقوله بندی کرد (شانکار، و داندکار، ۲۰۰۹).

با توجه به اینکه این ابزار تاکنون در ایران هنجاریابی و استانداردسازی نشده‌است، می‌توان بعنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری از آن استفاده نمود، بویژه که مسایل مربوط به مالکیت معنوی (Copy Right) برای پژوهش داخلی در مورد استفاده از این ابزار صدق نمی‌کند.

لینک سازنده و اطلاعات خرید ??(further reading)??

https://global.rakuten.com/en/store/m-aoba/item/1437747/
 

نکته بسیار مهم در کاربرد این نرم افزار، رعایت موازین استفاده از آزمون‌های روانشناختی کامپیوتری است. پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از این دسته از ابزارها، حتماً مطلب ما در مورد سیستم‌های سنجش کامپیوتری را ملاحظه فرمایید.

 

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

?کانال تلگرام

???????

https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا