علوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهنوروساینس، عصب روانشناسی و جراحی مغز و اعصاب

نرم‌افزار E-Prime: محیط کامپیوتری سنجش‌های رفتاری

نرم‌افزار E-Prime پیچیده‌ترین نرم‌افزار موجود برای پژوهش‌های رفتاری است. با استفاده از رابط کاربر گرافیکی نرم‌افزار E-Prime می‌توانید براحتی هر نوع آزمایشی را طراحی نمایید. طراحی آزمون، گردآوری و تحلیل داده‌ها تماماً فقط ظرف چند ساعت انجام می‌شود. بیش از ۱۰۰هزار نفر تاکنون در موسسات و آزمایشگاه‌های روانشناسی و نوروساینس در بیش از ۶۰ کشور دنیا از نرم‌افزار E-Prime استفاده می‌کنند.

از نظر پردازشی، نرم‌افزار E-Prime اندازه‌گیری و تحلیل‌ها را با دقت هزارم ثانیه صورت می‌دهد که اعتبار بالایی برای سنجش‌های عصب‌روانشناسی است.

انعطاف‌پذیری نرم‌افزار E-Prime برای طراحی طیف وسیعی از آزمون‌های شناختی، روان‌شناختی، عصب‌روانشناختی، اجتماعی، و اقتصادی با سطوح مختلف از ساده تا پیچیده، آن را برای کاربران تازه‌کار و حرفه‌ای به یک شکل جذاب می‌نماید.

نرم‌افزار E-Prime قابیلت‌های شبکه بسیاری دارد که شامل اتصال چندین کاربر به طور همزمان به سیستم، انجام آزمایش‌های گروهی، سیستم‌های تصمیم‌گیری گروهی، و نیز استفاده از اینترنت برای ارتباط از راه دور است.

بخش‌های کلی نرم‌افزار E-Prime شامل موارد زیرند:

  • E-Studio: محیط طراحی آزمایش که به شکل drag and drop است.
  • E-Basic: زبان برنامه‌نویسی مختص نرم‌افزار E-Prime است که عملاً همان زبان Visual basic محسوب می‌شود.
  • E-Run: بعد از اتمام طراحی آزمایش در نرم‌افزار E-Prime، با یک کلیک ماوس آن محیط تبدیل به کد E-Basic خواهد شد. در محیط E-Run می‌توان آزمایش‌ها را اجرا، و همگام‌سازی نموده و اطلاعات اجرای هر آزمون را با دقت هزارم ثانیه ثبت کرد.
  • E-Merge: پانل نرم‌افزار E-Prime برای یکپارچه‌سازی داده‌های تحلیل‌های آزمایش‌های گروهی
  • E-DataAid: ابزاری برای مدیریت داده در محیط نرم‌افزار E-Prime است که به کاربر امکان فیلتر، ویرایش، تحلیل، و خروجی گرفتن از داده‌ها را می‌دهد.
  • E-Recovery: این بخش، قلب تپنده نرم‌افزار E-Prime برای بازیابی اطلاعاتی است که به اشتباه حین فرآیند اجرا و یا تحلیل، پاک شده‌اند.

امکانات نرم‌افزار E-Prime:

ارائه آزمایش

امکان ارائه با تبلت، موبایل، و صفحات لمسی، امکان نمایش دلخواه منوهای برنامه و آزمایش، سرعت بالای ارائه محرک‌های صوتی و تصویری، امکان نمایش آزمایش‌ها در پنجره‌های شناور با ابعاد ثابت و متغیر دلخواه، اجرای آزمایش از هر لیست مورد نظر، نمایش طیف وسیعی از فرمت‌های صدا، تصویر، و فیلم، اجرای فایل‌های صوتی بالای ۱۰۰ ثانیه، امکان نمایش محرک‌های زبانی غیر از زبان انگلیسی (سیستم unicode)، استفاده همزمان از چند نمایشگر، ضبط و ثبت صدای شرکت‌کنندگان به مدت ۱۰ ثانیه و بالاتر.

پشتیبانی از مصرف‌کنندگان

پشتیبانی آنلاین، بروزرسانی رایگان به مدت ۳ سال؛ دسترسی آنلاین رایگان به منابع پایگاه داده، کتابخانه آزمایش، نمونه‌ها، فیلم‌های آموزشی، ویدئوهای راهنما، و باشگاه مشتریان؛ دسترسی به رفرنس‌های برنامه نویسی آنلاین نرم‌افزار E-Prime.

طراحی آزمایش

مشخص ساختن فضای پاسخ بصورت تصویری (SlideButton)، امکان طراحی پاسخ‌های چندگانه (SlideChoice)، امکان طراحی مقیاس‌ها و شکل‌ها (SlideSlider)، داشتن نمونه‌های از پیش‌آماده برای طراحی سریع (Slide Layout)، نمونه‌های از پیش‌آماده آزمایش، اجرای آزمایش در پنجره شناور برای عیب‌یابی پیش از اجرا، اجرای لیست‌ها به شکل تعاملی، تعین سطح دسترسی کاربران و پاسخگویان به طور دلخواه، امکانات جستجو و جایگزین سازی در آزمایش، امکان طراحی توالی‌های شرطی در هر آزمایش، تهیه فایل‌های متنی بطور خودکار در لحظه تکمیل آزمایش، ذخیره‌سازی تعاریف دلخواه ستون‌های مورد علاقه در E-DataAid، تصحیح داده‌ها، بروزرسانی خودکار نرم‌افزار، استفاده از منوهای آبشاری جستجو در بازه‌های زمانی دلخواه، امکان افزودن انواع پکیج‌های نرم‌افزاری نوشته شده با کدهای E-Basic به نرم‌افزار، تنظیم تمامی خصوصیات نمایشی محیط کاربری و آزمایشی نرم‌افزار در تمامی سطوح، امکان تغییر مشخصات دیداری محیط نمایشی آزمایش همزمان با اجرای آن بدون نیاز به ویرایش و یا بستن آزمایش، وجود بخش راهنمای هوشمند گام به گام برای طراحی آزمون.

ارتباط با نرم‌افزارها و دستگاه‌های دیگر

استفاده از رابط‌های نرم‌افزاری برای اجرای کدها در Task Eent، استفاده همزمان از چندین درگاه سریال حین هر آزمایش، استفاده همزمان از چندین درگاه موازی حین هر آزمایش، امکان شبکه‌سازی با استفاده از چندین درگاه اترنت حین هر آزمایش، استفاده از انواع دسته‌های بازی در آزمایش‌های بصورت تکی یا تعداد تا ۸ دکمه پاسخ، ۲ کنترل‌کننده حرکت، و ۲ کنترل کننده نقطه دید.

امکانات نصب

استفاده از یک کلیدنرم‌افزاری برای یک شبکه برای استفاده همزمان چندین دستگاه (لایسنس شبکه)، نصب ساده با یک فایل msi، امکان کنترل و راه‌اندازی نرم‌افزار تحت شبکه، امکان استفاده از برنامه‌های مدیریت شبکه همچون SMS و GPO، امکان نصب نسخه‌های متعدد با ورژن‌های متفاوت بر یک دستگاه.

قابلیت‌های اتصال نرم‌افزار E-Prime:

نرم‌افزار E-Prime به دلیل قابلیت‌های فراوان خود طرافداران بسیاری در حوزه نوروساینس، نوروسایکالوجی، و روانشناسی شناختی دارد. این نرم‌افزار به تدریج راه خود را از بخش پژوهش و آموزش به سمت محیط‌های درمانی نیز گشوده است و رفته رفته در حال بدل شدن به بخشی اصلی در محیط‌ها پژوهشی-درمانی متکی بر یافته‌های عصب‌روانشناختی می‌باشد.

به دلیل گسترش روزافزون علاقمندی متخصصان حوزه‌های مرتبط با علوم اعصاب، رابط‌های نرم افزاری متعددی برای نرم‌افزار E-Prime ساخته شده‌اند تا بتوان اطلاعات حاصل از حوزه‌های مختلف عملکرد عصب‌روانشناختی انسان را در این پایگاه یکپارچه و تحلیل نمود.

رابط نرم‌افزاری برای fMRI:

یکی از موارد مورد توجه پژوهشگران در عصر حاضر، یافته‌های حاصل از fMRI است. بسیاری از پژوهش‌های fMRI نیازمند اجرای آزمون‌های عصب‌روانشناختی بطور همزمان با اسکن‌های fMRI هستند. رابط نرم‌افزاری E-Prime برای fMRI این امکان را فراهم می‌کند که آزمایش‌های پژوهشگران دقیقاً همزمان با اولین پالس شروع فعالیت اسکنرهای مغزی آغاز شده و طی اجرای اسکن، گام به گام و با سرعت دلخواه پژوهشگران ادامه یابند. همچنین، امکان ترکیب اطلاعات fMRI و آزمایش‌های صورت گرفته توسط نرم‌افزار E-Prime در شکل‌های مختلف فراهم است.

رابط‌های نرم‌افزاری برای سنسورهای تعقیب حرکات چشم

تکنولوژی امروزی مبتنی بر کامپیوتر و هوش مصنوعی، به میزان زیادی از فضای مجازی برای کنترل و مدیریت رفتارهای انسانی بهره می‌برد. یکی از بخش‌های عمده این حوزه، کنترل و مدیریت حرکت چشم است. Tobii شامل مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تعقیب حرکات چشم است تا مشخص سازد فرد به کجا و چه می‌نگرد.

این تکنولوژی امروزه بسرعت در مباحث نورومارکتینگ (بازاریابی مبتنی بر عصب‌روانشناسی) و روانشناسی تبلیغات که زیرمجموعه‌های روانشناسی صنعتی و سازمانی هستند، پرطرفدار شده است. رابط نرم‌افزاری Tobii برای نرم‌افزار E-Prime قابلیت‌های بسیار زیادی را برای کاربران و پژوهشگران در حوزه‌های سنجش و توانبخشی فراهم نموده است.

همچنین، رابط نرم‌افزاری SMI برای نرم‌افزار E-Prime امکان اتصال این نرم‌افزار به تجهیزات شرکتSensoMotoric Instruments را فراهم نموده است. شرکت MSI امروزه در اختیار Apple بوده و عینک‌های هوشمند Apple در حقیقت بر اساس تکنولوژی شرکت SMI بنا شده‌اند.

برای استفاده رایگان از نسخه آزمایشی نرم‌افزار E-Prime می‌توانید اینجا کلیک کنید.

با توجه به قابلیت‌های شگفت‌انگیز نرم‌افزار E-Prime، پیشنهاد می‌شود از آن بعنوان یکی ابزارهای سودمند در پژوهش‌های تحصیلی و پروژه‌های دانشگاهی استفاده شود. با در نظر گرفتن انواع خروجی‌های قابل تحلیل در سایر نرم‌افزارهای داده‌کاوی و آماری، ارزشمندی یافته‌های این نرم‌افزار و نیز پذیرش مقالات منتج از یافته‌های E-Prime بسیار بالاست.

 

نکته بسیار مهم در کاربرد این نرم افزار، رعایت موازین استفاده از آزمون‌های روانشناختی کامپیوتری است. پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از این دسته از ابزارها، حتماً مطلب ما در مورد سیستم‌های سنجش کامپیوتری را ملاحظه فرمایید.

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا