علوم اجتماعی و جامعه شناختی خرد و کلانعلوم زیستی موضوعات بدنی و جسمی

سطح کارکردی بعد کووید-19: افت جسم و روان بعد 6 ماه

پژوهشگران دانشگاه سانتیاگو، دانشگاه فرول، و دانشگاه آکورنا-اینیبک اسپانیا به بررسی وضعیت و سطح کارکردی بعد کووید-19 در بیماران بستری بیمارستانی پس از 6 ماه پرداختند.

روش:

در این پژوهش تمامی بیماران کووید-19 بستری شده در بیمارستان شهر سانتیاگو اسپانیا در بازه زمانی 1 مارچ تا 30 آپریل 2020، 6 ماه بعد از ترخیص مورد بررسی‌های جسمانی و دموگرافیک قرار گرفتند. ابزارهای پژوهش شامل مصاحبه ساختار یافته، پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، مقیاس وضعیت کارکردی بعد از کووید-19 (PCFS)، و نفس سنجی (تست نازوفارینژال) بودند.

یافته‌ها:

 1. شمار بیماران پذیرش و بستری شده 242 بود. از این تعداد 202 نفر زنده مانده و ترخیص شدند (متوسط زمان بستری، 7 تا 17 روز). نرخ فوت بیماران بستری بابت ویروس کرونا 16.5% بوده است.
 2. میانگین سنی مبتلایان به کووید-19 65.9 سال، 60% مرد، 44.2% دچار فشار خون بالا، 37.2% دچار چربی خون بالا، 28.9 دچار چاقی بودند.
 3. تعداد 18.2% از بیماران مبتلا به کووید-19 نیازمند بستری در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) به مدت متوسط 13 روز بودند. 12.8% نیازمند دستگاه تنفس مکانیکی و 3.3% نیز نیازمند لوله‌گذاری در ریه بودند.
 4. سطح کارکردی بعد کووید-19 در 44.3% از بیماران، 6 ماه بعد از بستری به حالت عادی خود بازگشت. در حالی که 84.7% از افراد پیش از کووید-19 سطح کارکرد عادی داشتند.
 5. 31.1% از بیماران، 6 ماه بعد از بستری سطح کارکردی با افت خفیف داشتند. در حالیکه 24.7% از بیماران با وجود گذشت بیش از 6 ماه از ترخیص، هنوز مشکلات کارکردی در حد متوسط تا شدید داشتند.
 6. بطور کلی کاهش معنادار سطح کارکردی بعد کووید-19 در 47.5% از افراد بعد از 6 ماه از ترخیص هنوز مشاهده می شود.
 7. عوامل موثر در کاهش سطح کارکردی بعد کووید-19 شامل جنسیت مونث، سن، مدت زمان بستری و استفاده از تنفس مکانیکی هستند.
 8. 81.3% از بیماران بستری در ICU بعد از 6 ماه از ترخیص هنوز دچار مشکلات کارکردی زندگی هستند. در حالی که این وضعیت تنها در 40.4% از بیماران بدون نیاز به ICU مشاهده شده است.
 9. محدودیت در فعالیت‌های روزمره زندگی در 56.4% از بیماران بستری شده در ICU بدلیل کووید-19، بعد از 6 ماه از ترخیص هنوز وجود دارد. در حالی که در بیماران بدون بستری در ICU این میزان به 17.9% می رسد.
 10. دیسپنیا (کم آوردن نفس) تنها در 10.4% از بیماران، پس از 6 ماه از ترخیص مشاهده شده است.

راهبردهای کارکردی:

 • بیماری کووید-19 برای افراد بالای 60 سال و دارای بیماری‌های مزمن قلبی-عروقی و مغزی ریسک بستری، شدت و مرگ بالاتری دارد.
 • 55% از افراد بستری بابت ابتلا به ویروس SARS-COV-2 حتی 6 ماه بعد از ترخیص، دچار مشکلات در فعالیت‌های روزمره زندگی و افت سطح کارکردی هستند. بنابراین، لازم است پروتکل‌های توانبخشی جسمانی-روانی لازم برای این دسته از بیماران در نظر گرفته شود. همچنین مبتلایان باید بدانند که تا مدتها پس از اتمام بیماری کووید-19عوارض آن باقی خواهند ماند.
 • افرادی که طی زمان بستری به دلیل ابتلا به کرونا، به بخش ICU منتقل شده و/یا تنفس مکانیکی دریافت کرده‌اند، پس از 6 ماه میزان مشکلات در زندگی روزمره بسیار بیشتری را تجربه می‌کنند. بنابراین لازم است سطح فعالیت روزانه خود را کاهش داده و متناسب با وضعیت جدید تنظیم نمایند.
 • با توجه به افت معنادار توان جسمانی و شناختی افراد تا 6 ماه پس از ترخیص از بیمارستان، افرادی که فعالیت‌های جسمانی (ورزشکاران) و ذهنی شدید دارند، لازم است کاهش سطح و دامنه فعالیت روزانه را برای خود قائل شده و انتظار بازگشت به کارکرد پیش از ابتلاء را حداقل تا 6 ماه بعد از بیماری، نداشته باشند.

Highlights

 • Long outcomes of a large sample of hospitalized CPVID-19 patients were analyzed.
 • A large proportion of hospitalized COVID-19 patients had a reduced functional status six months after hospitalization.
 • ICU patients referred a large decrease of their functional status compared with not ICU patients six months after hospitalization.
 • Female sex, age, length of hospital stay, mechanical ventilation, and ICU admission were associated with limitations in everyday life.

Keywords

COVID-19, SARS-COV-2, Critically ill patients, Acute respiratory distress (ARDS), Functional status.

 

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر ??(further reading)??

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0163445320307842

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا