آزمون‌های روانی / زیستی / اجتماعی / اقتصادیعلوم اجتماعی و جامعه شناختی خرد و کلانعلوم اقتصادی مالی رفتاری فارکس و بورسعلوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهکامپیوتر، برنامه نویسی، هوش مصنوعی، داده کاوی

تکلیف تصمیم گیری آیووا Iowa Gambling Task (IGT)

تکلیف تصمیم گیری آیووا Iowa Gambling Task (IGT)

مقدمه

آزمون تصمیم‌گیری آیووا تکلیفی روانشناختی است که به نظر می­‌رسد تصمیم­‌گیری در زندگی واقعی را شبیه­‌سازی می‌­کند. این تکلیف در ابتدا توسط بکارا و همکاران (۱۹۹۴) ابداع شد و سپس پژوهشگران دانشگاه آیووا توسعه یافت. محبوبیت خاص این تکلیف به دلیل توجه به آن در کتاب معروف داماسیو به نام خطای دکارتی است (داماسیو،۱۹۹۶)

. بکارا، داماسیو، ترانل، و داماسیو (۲۰۰۵) به بررسی ابعاد مختلف این ابزار سودمند شناختی پرداخته‌اند.تکلیف سنجش تصمیم­‌گیری آیووا به میزان گسترده­ای در پژوهش بر شناخت و هیجان به کار می‌­رود. بررسی مروری اخیر نشانگر بیش از ۱۰۰ مقالۀ علمی است که از این پارادایم استفاده نموده‌­اند (فوکویی و همکاران، ۲۰۰۹).

ساخت تکلیف تصمیم گیری آیووا

تکلیف تصمیم‌گیری آیووا به صورت بازی نرم افزاری کامپیوتری بوده که در مجموعۀ آزمون­‌های روانشناختی PEBP به رایگان موجود است. هدف از این بازی برد پول تا جای ممکن می‌­باشد. فرایند اجرایی این تکلیف به این صورت است که به آزمودنی­‌ها بر روی صفحۀ مانیتور ۴ محل کارت نشان داده می‌­شود.

به آزمودنی گفته می­‌شود هر بار اگر کارت خاصی را انتخاب کنند مبلغی جایزۀ نقدی خواهند برد. اما هر چند وقت یکبار انتخاب یک کارت منجر به باختن پول برای آنان می­‌شود. هر کارتی را که آزمودنی بکشد برای وی جایزه­ای تخصیص خواهد داد. در برخی موقعیت‌­ها یک کارت حتی جریمه هم خواهد داشت.

از آنجا که برخی از محل­‌های کارت منجر به باخت­ها متوالی و برخی دیگر به امتیازگیری می­‌شوند، بنابراین، بعضی از محل‌های کارت «محل‌­های بد» هستند و باقی محل­ها «محل‌­های خوب» محسوب خواهند شد. محل‌­های کارت در میزان توزیع باخت­‌ها از هم متفاوتند. رایج­ترین شکل محاسبۀ نتایج جمع تعداد انتخاب محل‌­های منجر به برد و تعداد محل­های منجر به باخت است (لین و همکاران، ۲۰۰۷).

ویژگی های تکلیف تصمیم گیری آیووا

بررسی­‌های هنجاریابی این ابزار در ایران نشانگر آلفای کرونباخ ۰/۸۹ و ضریب دونیم‌­سازی آن ۰/۸۴ بدست آمده است (شهسوارانی، احمدی و ستاری، در دست چاپ). از این تکلیف برای سنجش عملکرد فرد در تصمیم­‌گیری، میزان کنترل واکنش‌های هیجانی، میزان بازداری، و نیز شدت اختلال تکانشی اعتیاد به قمار استفاده می شود. اعتبارسازه این آزمون تعاملی نیز نتایج مطلوبی در کارآزمایی‌های بالینی نشان می دهد (بوئلو و سور، ۲۰۰۹). همچنین از چندین سال پیش، از این آزمون در مطالعات تصویربرداری مغزی (MRI و fMRI) استفاده می شود (لی، لو، دِآرگمبیو، انجی و بکارا، ۲۰۰۹).

با توجه به اینکه تقریباً هیچ یک از این ابزارها تاکنون در ایران هنجاریابی و استانداردسازی نشده‌اند، می‌توان بعنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری از این مجموعه نرم‌افزاری استفاده نمود، بویژه که مسایل مربوط به مالکیت معنوی (Copy Right) در مورد این آزمون‌ها صدق نمی‌کنند.

نکته بسیار مهم در کاربرد این نرم افزار، رعایت موازین استفاده از آزمون‌های روانشناختی کامپیوتری است. پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از این دسته از ابزارها، حتماً مطلب ما در مورد سیستم‌های سنجش کامپیوتری را ملاحظه فرمایید

در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

کانال تلگرام

https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

در صورت وجود هرگونه پرسش و نیاز به همراهی در این زمینه، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

نظر

  1. سلام وقت بخیر
    میدونید که چطور میشه دیتا هایی که وبسایتی که گفتین رو به ازای هر نفر دانلود کرد؟

    1. سلام وقت بخیر، برای تکلیف تصمیم گیری آیووا اگر با استفاده از نرم افزار PEBL میخواین اقدام بفرمایید، منوی بالای نرم افزار دیتاهای هر فرد رو داره که طیف وسیعی از انواع خروجی ها رو بهتون میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا