علوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهعلوم زیستی موضوعات بدنی و جسمینوروساینس، عصب روانشناسی و جراحی مغز و اعصاب

عفونت میکروبی آلزایمر: احتمال بالای دلیل عفونی

سی و سه تن از پژوهشگران و متخصصان برتر حوزه آلزایمر کشورهای سرتاسر جهان در مقاله‌ای شگفت انگیز به مطرح ساختن انواع عفونت میکروبی آلزایمر به عنوان دلیل بروز بیماری نورودژنراتیو آلزایمر پرداختند.

نکته

این مقاله تاکنون در سایت PubMed در بیش از ۱۴۲ مقاله دیگر بعنوان رفرنس استفاده شده است.

به گفته دکتر امیر محمد شهسوارانی روانشناس اعصاب انستیتو رزا مایند IPBSES، بیماری نورودژنراتیو آلزایمر یکی از انواع دمانس dementia است که در سنین بعد 60 سالگی خود را نشان می دهد. پژوهش های متعددی نشانگر عوامل متعدد برای بروز بیماری آلزایمر بوده اند که عمده آنها بر رشته های فسفریله تائو و پشته های پلاک بتا آمیلویئد در مغز متمرکز شده اند. امروزه به نظر می رشد عفونت میکروبی آلزایمر را به میزان زیادی تشدید (اگر نه ایجاد) می کند.

اهمّ مطالب این نوشتار عبارتند از:

الف) ریشه عفونت میکروبی آلزایمر

 • بیماری آلزایمر بعنوان یکی از انواع زوال عقل (دمانس) با نشانه‌های مختلف پیشرونده تخریب حافظه و توانمندی‌های شناختی همراه است. علامت مشخصه این بیماری وجود پلاک‌های بتاآمیلوئید و تراکم بالا و نابهنجاری پروتئین‌های تائو در مغز بیماران است. هنوز مشخص نیست که این موارد زیستی عامل پدیدآیی بیماری هستند و یا نتایج آن.
 • تحقیقات بسیار زیادی بر آلزایمر نشانگر وجود تبخال تناسلی نوع ۱ (HSV1)، کلامیدیای پنمونی، عفونت قارچی، میکروبیوم غیرطبیعی خون، و انواع باکتری‌های مارپیچی (اسپیروکت ها) در مغز بیماران هستند.
 • ر بسیاری از موارد بیماری آلزایمر، تست عفونت میکروبی تبخال تناسلی مثبت است.
 •  یش از ۱۰۰ مقاله پژوهشی انسانی در مورد تاثیرعفونت میکروبی تبخال تناسلی نوع ۱ (HSV1) به عنوان دلیل بروز آلزایمر وجود دارند. و این موضوع از حدود بیش از ۳ دهه پیش مطرح شده است.
 • التهاب مغزی (آنسفالیت) تبخال تناسلی منجر به تخریب‌های محلی در بخش‌های مرتبط با حافظه، فرآیندهای شناختی و هیجانی، و شخصیت در دستگاه اعصاب مرکزی و سیستم لیمبیک می‌شود که درست مشابه بیماری آلزایمر است.

وضعیت مغزی عفونت میکروبی آلزایمر

 • در مغز بیماران دارای آلزایمر، علایم پاتوژنهایی نظیر تبخال تناسلی نوع ۱ (HSV1) عفونت میکروبی به عنوان دلیل بروز آلزایمر دیده می‌شود که بهم پیوستگی کاملی با آسیب شناسی بیماری آلزایمر دارد.
 • نابهنجاری‌های بتاآمیلوئید و پروتیئن تائو در عفونت میکروبی تبخال تناسلی نوع ۱ (HSV1) درست مشابه آلزایمر ایجاد می‌شود. درمان با داروهای ضدویروس نظیر آسیکلوویر منجر به توقف و از بین رفتن این نابهنجاری‌ها شده است.
 • ویژگی‌های مرضی بیماری آلزایمر با تزریق مایع مغزی نخاعی بیماران آلزایمر انسانی به میمون‌ها و موش‌ها، به آنها منتقل می‌شود.
 • در انسان، علایم عفونت میکروبی مغز در بیماری‌هایی نظیر تبخال ویروسی، HIV، و سرخک، آسیب شناسی مشابه آلزایمر را تولید می‌کنند.

ب) سیستم ایمنی در عفونت میکروبی آلزایمر

 • پلی مورفیزم در ژن APOE که عامل ضعف سیستم ایمنی در برابر عفونت میکروبی است، در بیماران مبتلا به آلزایمر بیش از جمعیت عادی است. همچنین ژنهای مربوط به گیرنده‌های ویروس در سیستم ایمنی، در بیماران مبتلا به آلزایمر به میزانی بسیار بیشتر از جمعیت عادی سرکوب شده‌اند.
 • شواهد تاریخی از دمانس ناشی از سیفیلیس نشانگر آسیب‌شناسی بالینی و پتولوژیک مشابه بیماری آلزایمر هستند.
 • در بیماران آلزایمر، کژکاری‌های چشایی از علایم مرضی اولیه هستند. عصب چشایی درگاه بروز و توسعه آلزایمر محسوب می‌شود. این عصب درگاه ورود تبخال تناسلی نوع ۱ (HSV1) و کلایمیدیای پنمونی نیز محسوب می‌شود.
 • بخش‌های ساقه مغز که در تبخال تناسلی نوع ۱ (HSV1) درگیر می‌شوند، همانهایی هستند که در آلزایمر مختل شده‌اند.
 • در بیماری آلزایمر سطح بتاآمیلوئید در مغز بسیار بالاست. بتاآمیلوئید به همراه بتادیفنسین ۱ پروتئین‌های ضدویروسی هستند که سیستم ایمنی هنگام بروز عفونتهای میکروبی ناشی از ویروس تولید می‌کند.

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر ??(further reading)??

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا