نکات مهم سنجش و مدیریت گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه

گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه (MS) و شیوه سنجش و مدیریت آن

پژوهشگران دانشگاه تمپل ایالات متحده امریکا در پژوهشی مروری که گزارش آن به تازگی منتشر شده است به بررسی و تشریح نکات لازم برای سنجش گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه در بیماران مبتلا به MS پراختند.

 

👈🏻📚 نکات مهم این نوشتار عبارتند از:

  1. اسکلروز مالتیپل بیماری عصبی پیشرونده خودایمنی است که بعنوان یک بیماری ناتوان کننده مزمن نورودژنراتیو شناخته شده و منجر به ازبین رفتن میلین در بخش‌های مختلف دستگاه اعصاب مرکزی می‌شود. از بین رفتن میلین غیراختصاصی بوده و در هر بخش CNS احتمال آن برابر است.
  2. ارزیابی و سنجش گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه در بخش‌های مختلف پاتوفیزیولوژی، همه‌گیری شناسی (اپیدمیلوژی)، سنجش ابعاد آسیب از منظر میکرو و ماکرو، و درمان است.
  3. یکی از موضوعات مهم در سنجش تصلب‌چندگانه بحث گرفتگی عضلانی است که منجر به افزایش سفتی عضلات، هایپرفلکسی، اسپاسم و درد می‌شود.
  4. گرفتگی عضلات در تصلب‌چندگانه در بیماران منجر به مشکلات جدی عملکردی شده که دامنه فعالیت و کیفیت زندگی آنها را کاهش می‌دهد؛ این محدودیت‌ها از روابط جنسی تا فعالیت‌های زندگی روزمره و امورات شغلی گسترده‌اند.
  5. اهداف درمانی گرفتی عضلات در تصلب‌چندگانه باید بر اساس پزشکی مبتنی بر شواهد (EBM) و کاملاً فردی، عینی، و کمّی تعریف شوند.
  6. درمان گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه شامل فیزیوتراپی، دارودرمانی (باکلوفن، تیزانیدین، دانترولن سدیم، دیازپام)، مصرف کانابینوئیدها (THC، کانابیدول، THC/کانابیدول)، سم بوتولونیوم تزریقی (بوتاکس)، و ماساژ  هستند.
  7. درمان گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه با ماساژ بسیار سودمند است. در این روش بیماران دارو دریافت نمی‌کنند که عامل مهمی در افزایش رضایت و خودکارآمدی آنهاست. در عین حال، خستگی بیماران بلافاصله پس از دریافت ماساژ کاهش معنادار یافته و پس از دوره ۶ هفته‌ای میزان درد، گرفتگی عضلات، و کیفیت زندگی مبتلایان به MS به شکل قابل توجه و معناداری افزایش می‌یابد.

Special Considerations and Assessment in Patients with Multiple Sclerosis

KEY POINTS

🔑Multiple sclerosis is a progressive neurologic autoimmune disorder that may cause demyelinating lesions anywhere in the central nervous system.

🔑Spasticity is a symptom of multiple sclerosis that causes an increase in muscle tone, hyperreflexia, spasms, and pain.

🔑Spasticity in patients with multiple sclerosis can have profound functional implications that influence the quality of life for patients.

🔑Treatment objectives for spasticity in patients with multiple sclerosis should be clearly defined and individualized.

🔑Treatment of spasticity may include pharmacologic agents, physical therapy, botulinum toxin, cannabinoids, and modalities.

Keywords

Multiple sclerosis, Spasticity, Botulinum toxin, Cannabinoids.

 

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر 👇🏻(further reading)👇🏻

 

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

📢کانال تلگرام

🍃🌹🌸💐🌸🌹🍃

https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

بازدیدها: 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *