علوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهعلوم زیستی موضوعات بدنی و جسمیعلوم ورزشی روانشناسی ورزش و تربیت بدنینوروساینس، عصب روانشناسی و جراحی مغز و اعصاب

نکات مهم سنجش و مدیریت گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه

پژوهشگران دانشگاه تمپل ایالات متحده امریکا در پژوهشی مروری که گزارش آن به تازگی منتشر شده است به بررسی و تشریح نکات لازم برای سنجش گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه در بیماران مبتلا به MS پراختند.

 

??? نکات مهم این نوشتار عبارتند از:

  1. اسکلروز مالتیپل بیماری عصبی پیشرونده خودایمنی است که بعنوان یک بیماری ناتوان کننده مزمن نورودژنراتیو شناخته شده و منجر به ازبین رفتن میلین در بخش‌های مختلف دستگاه اعصاب مرکزی می‌شود. از بین رفتن میلین غیراختصاصی بوده و در هر بخش CNS احتمال آن برابر است.
  2. ارزیابی و سنجش گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه در بخش‌های مختلف پاتوفیزیولوژی، همه‌گیری شناسی (اپیدمیلوژی)، سنجش ابعاد آسیب از منظر میکرو و ماکرو، و درمان است.
  3. یکی از موضوعات مهم در سنجش تصلب‌چندگانه بحث گرفتگی عضلانی است که منجر به افزایش سفتی عضلات، هایپرفلکسی، اسپاسم و درد می‌شود.
  4. گرفتگی عضلات در تصلب‌چندگانه در بیماران منجر به مشکلات جدی عملکردی شده که دامنه فعالیت و کیفیت زندگی آنها را کاهش می‌دهد؛ این محدودیت‌ها از روابط جنسی تا فعالیت‌های زندگی روزمره و امورات شغلی گسترده‌اند.
  5. اهداف درمانی گرفتی عضلات در تصلب‌چندگانه باید بر اساس پزشکی مبتنی بر شواهد (EBM) و کاملاً فردی، عینی، و کمّی تعریف شوند.
  6. درمان گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه شامل فیزیوتراپی، دارودرمانی (باکلوفن، تیزانیدین، دانترولن سدیم، دیازپام)، مصرف کانابینوئیدها (THC، کانابیدول، THC/کانابیدول)، سم بوتولونیوم تزریقی (بوتاکس)، و ماساژ  هستند.
  7. درمان گرفتگی عضلانی در تصلب‌چندگانه با ماساژ بسیار سودمند است. در این روش بیماران دارو دریافت نمی‌کنند که عامل مهمی در افزایش رضایت و خودکارآمدی آنهاست. در عین حال، خستگی بیماران بلافاصله پس از دریافت ماساژ کاهش معنادار یافته و پس از دوره ۶ هفته‌ای میزان درد، گرفتگی عضلات، و کیفیت زندگی مبتلایان به MS به شکل قابل توجه و معناداری افزایش می‌یابد.

KEY POINTS

?Multiple sclerosis is a progressive neurologic autoimmune disorder that may cause demyelinating lesions anywhere in the central nervous system.

?Spasticity is a symptom of multiple sclerosis that causes an increase in muscle tone, hyperreflexia, spasms, and pain.

?Spasticity in patients with multiple sclerosis can have profound functional implications that influence the quality of life for patients.

?Treatment objectives for spasticity in patients with multiple sclerosis should be clearly defined and individualized.

?Treatment of spasticity may include pharmacologic agents, physical therapy, botulinum toxin, cannabinoids, and modalities.

Keywords

Multiple sclerosis, Spasticity, Botulinum toxin, Cannabinoids.

 

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر ??(further reading)??

 

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

?کانال تلگرام

???????

https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا