PASAT: آزمون جمع­‌بندی متوالی شنیداری

آزمون جمع­‌بندی متوالی شنیداری با زمان­‌بندی مشخص (PASAT)

Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT)

 

مقدمه

آزمون جمع­‌بندی متوالی شنیداری با زمان­‌بندی مشخص (PASAT) یک آزمون عصب­‌روانشناختی است که به طور معمول برای ارزیابی میزان پردازش اطلاعات و توجه مداوم و تقسیم شده به کار می­‌رود.

در این تکلیف به آزمودنی­‌ها هر ۲، ۳ و یا ۴ ثانیه یک عدد به صورت شنیداری ارائه می­‌شود و از آنها خواسته می­‌شود تا عددی را که اکنون شنیده‌­اند با عددی که قبلاً شنیده­‌اند جمع کنند و با صدای بلند بیان دارند. پژوهش­‌ها نشان داده‌­اند که این تکلیف علاوه بر چالش‌­برانگیز بودن، استرس‌­زا نیز می­‌باشد (فیشر و همکاران، ۲۰۰۱).

خصوصیات آزمون PASAT

فرم ۶۱ موردی آن توسط دیری و همکاران (۱۹۹۱) ساخته شد در آن ۶۱ عدد به طور متوالی و با فاصلۀ زمانی ۴ ثانیه برای آزمودنی خوانده می‌­شود و او باید همزمان مجموع دو عدد آخر را محاسبه و بیان نماید. پایایی دونیم‌­سازی آزمون ۰/۹۶ و  آلفا کرونباخ آن برابر ۰/۹ محاسبه شده است (نظربلند، طباطبایی و فلاح، ۱۳۸۶).

توانایی PASAT در درگیر ساختن کارکردهای اجرایی، اشغال نمودن فراخنای توجه و نیز استرس­‌زا بودن آن (بویژه با توالی­‌های ۲ ثانیه‌­ای) از آن ابزاری مناسب به عنوان تکلیف حواسپرتی استرس­‌زا ساخته است. برای بررسی کامل آزمون و نیز پروتکل‌‌های اجرایی آن می توانید به نوشتار ارزشمند تامباف (۲۰۰۶) مراجعه نمایید.

بازدیدها: 30

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *