علوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهنوروساینس، عصب روانشناسی و جراحی مغز و اعصاب

جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox متلب

جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox: پنجره‌ای به MATLAB و GNU Octave

 

مقدمه

جهان به سمت نرم‌افزاری شدن و کاربرد هوش مصنوعی در تحلیل‌ها با سرعتی وصف‌ناپذیر به پیش می‌رود. در این میان کاربرد روش‌های داده‌کاوی، خوشه‌بندی و هوش مصنوعی، بخصوص در حوزه‌های علوم انسانی و علوم اعصاب از اهمیت بالایی برخوردار است.

متاسفانه به دلیل اینکه در کشور ما نظام آموزشی در حوزه علوم انسانی، به علوم کامپیوتر، سایبرنیتیک، و ریاضی نمی‌پردازد، بسیاری از فارغ‌التحصیلان و پژوهشگران رشته‌های علوم انسانی (بویژه حوزه‌های روانشناسی، جامعه‌شناسی و اقتصاد) که به میزان زیادی به مدلسازی و تحلیل کارکردی رفتارها، کنش‌وری و عملکرد انسان در محیط‌های پیچیده تعاملی می‌پردازند،

از هرگونه فعالیت داده‌کاوی بروز، دورند و در نهایت علی رغم وجود طرح‌های پژوهشی حیرت‌انگیز، به روش‌های آماری مبتنی بر شاخص‌های گرایش مرکزی (مربوط به ۱۰۰ سال پیشند) بسنده می‌کنند. ممکن است با اندکی پیشرفت، در نهایت با افزونه‌های نرم‌افزاری به تحلیل‌های عاملی ابتدایی بسنده نموده و یا هوش مصنوعی را بجای تحلیل رگرسیون ساده بکار برند.

در دنیای امروز، اما، بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات علمی پیشرو که نقش مولد در دانش علوم انسانی و ارائه نظریه‌ها و مدل‌های عملی و موفق را دارند، جزو برنامه‌های درسی نظام آموزشی خود از مقاطع کارشناسی اقدام به آموزش‌های آماری، برنامه‌نویسی و داده‌کاوی می‌نمایند.

جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox

یکی از برنامه‌های جالب و روزآمد در حوزه کاربرد شیوه‌های پیچیده و مدل‌های عمیق تحلیل داده، جعبه ‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox است. این بستر نرم‌افزاری که با زبان هوش مصنوعی و داده‌کاوی پایتون نگاشته شده، محیطی غنی برای استفاده از مجموعه گسترده‌ای از تابع‌های رایگان نرم‌افزار MATLAB (در ویندوز) و GNU Octave (معادل MATLAB برای LINUX) را فراهم آورده است.

عمده تمرکز جعبه ‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox ارائه محرک، گردآوری نتایج، و تحلیل داده‌های مربوط به پژوهش‌های بینایی و نوروساینس است. اما در نسخه آخر، امکانات مربوط به پردازش محرک‌های شنوایی و سیستم‌های تعاملی  پاسخگو با نرم‌افزار نیز فراهم شده‌اند.

مهم‌ترین ویژگی جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox رایگان بودن و منبع-باز بودن آن است. آخرین نسخه آن (Psychtoolbox-3 (PTB-3 است که بر اساس نسخه ۲ این برنامه طراحی شده است. اما در نسخه ۳، تمامی کدهای MATLAB که با زبان C هستند مجدد نوشته شده و بیشتر ماژولار شده‌اند تا بتوان با آزادی بیشتری به طراحی و اجرای آزمایش‌های نوروساینس و عصب‌روانشناسی پرداخت. نسخه ۳ جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox می‌تواند با  MATLAB R2012+ و Octave 3.8 به بالا در LINUX و Octave 4.4.1 و بالاتر در MacOSX و  Windows کار کند.

روش کار با جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox

برای کاربرد جعبه ‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox لازم است ابتدا بر روی سیستم نرم‌افزار MATLAB و یا Octave با نسخه متناسب نصب شده باشد. کار با جعبه ‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox از طریق خط فرمان و یا منوهای رابط گرافیکی MATLAB و Octave نیز امکان‌پذیر است. پردازش محرک‌های صوتی و تصویری دوبعدی و سه‌بعدی از طریق جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox صورت گرفته و قابلیت تحلیل داده‌ها در تمامی محیط‌های نرم‌افزارهای تحلیلی با هر شکل از فایل خروجی امکان‌پذیر است.

جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox در حوزه‌های نوروساینس بینایی و عصب‌روانشناسی بسیار محبوب است. تا سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۲۸۵هزار نسخه از آن تنها از سایت اصلی نرم افزار دانلود شده است. بسیاری از افراد را با توجه به دانلود این نرم‌افزار از کتابخانه‌های آنلاین Linux، MATLAB و Octave نمی‌توان ردیابی کرد و بنابراین، تعداد دقیق استفاده‌کنندگان نامشخص است.

باشگاه جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox بیش از ۲۸۰۰ عضو فعال دارد و پژوهشگران با استفاده از این بسته نرم‌افزاری تاکنون توانسته‌اند بیش از ۱۲۷ گرنت پژوهشی در مقاطع و پروژه‌های مختلف دریافت نمایند.

طبق تحلیل Google scholar تا زمان نگارش این مطلب بیش از ۲۶هزار مقاله به این نرم‌افزار رفرنس داده‌اند که نشانگر محبوبیت بسیار زیاد آن در بین پژوهشگران است.

برای دانلود رایگان جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox اینجا کلیک کنید. حتماً پیش از نصب، در صفحه راهنما، بطور گام به گام مراحل نصب را اجرا نمایید تا بتوانید از امکانات فوق العاده این برنامه نهایت بهره را ببرید.

راهنمای کلی عملکرد جعبه‌ابزار آزمایشی Psychtoolbox را از اینجا و همچنین بیش از ۴۰ نمونه از آزمایش‌ها را می‌توانید از اینجا دریافت نمایید.

 
 

نکته بسیار مهم در کاربرد این نرم افزار، رعایت موازین استفاده از آزمون‌های روانشناختی کامپیوتری است. پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از این دسته از ابزارها، حتماً مطلب ما در مورد سیستم‌های سنجش کامپیوتری را ملاحظه فرمایید.

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا