علوم اجتماعی و جامعه شناختی خرد و کلانعلوم روانشناسی، تربیتی و مشاوره

طالع‌بینی و پیشگویی از منظر روانشناسی وجامعه شناسی

در طول تاریخ بشری، از عهد غارنشینی طالع‌بینی و پیشگویی حضور پررنگی داشته‌اند. این اعمال بعنوان نظامی برای کمک به فرآیند تصمیم‌گیری شناخته می‌شوند؛ روش‌هایی که میزان صحت آنها معلوم نیست، اما تاثیر بسزایی در انتخاب و تصمیمات مهم در طول تاریخ بشری داشته‌اند. حمله‌های یونانیان به ایران پیش از اسلام، هر بار بر اساس پیش‌گویی‌های پیشگوی بزرگ معبد دلفی انجام شده است.

 

دلایل وابستگی افراد به طالع‌بینی و پیشگویی

از دیدگاه فنی و تخصصی، تصمیم‌گیری به معنای فرآیند شناسایی گزینه‌ها و انتخاب از بین چندگزینه پیش رو است. در این روش فرد ناچار به شناسایی شقوق مختلف گزینه‌های پیش رو و پیش بینی نتایج احتمالی بعدی انتخاب هر یک از گزینه‌ها است؛ به این تکنیک آینده نگاری بر اساس سناریونویسی گفته می‌شود و در مدیریت استراتژیک مبحثی تخصصی است. چنین کاری در امور معمول زندگی محتمل و ممکن است، اما در امور مهمی که فرد دانش زیادی در مورد احتمالات ندارد، یا بواسطه توانایی‌های اندک شناختی و یا تنبلی، قادر/مایل به بررسی و وقت گذاشتن برای شناسایی احتمالات پیش رو نیست، تصمیم‌گیری دشوار می‌شود. همچنین، برخی افراد بدلیل داشتن رگه‌ها و الگوهای تفکر وسواسی، در وضعیت بلاتصمیمی قرار گرفته و قادر به تصمیم‌گیری نیستند. بعضی از افراد بدلیل عدم رشد شناختی و شخصیتی کامل، از پذیرش مسئولیت تصمیم‌گیری هراسیده و می‌خواهند با استفاده از نظر دیگرانی که علی الظاهر بیشتر می‌دانند، از استرس این مسئولیت و ریسک‌های آتی آن خلاصی یابند (در صورت بروز اشتباه، مقصر پیشگو و طالع‌بین بوده و مسئولیت از آنها دور می‌شود). گاه در تحلیل‌های ناخودآگاه و پویشی، این افراد بدلیل ترس از عذاب وجدان و مکانیزم‌های دفاعی بیش از حد تنبیه‌گر، مایلند مسئولیت تصمیم به عهده کسی غیر از خودشان و در صورت مطلوب بر عهده فردی دارای جایگاه مقبول اجتماعی باشد تا بتوانند از عوارض بعدی تنبیه وجدان و نیز جامعه فرار کنند. حتی گاه بدلیل دریافت اطلاعات بیش از حد، فرد دچار اضافه‌بار اطلاعاتی می‌شود؛ به حدی اطلاعات و گزینه‌ها افزایش می‌یابند که نظام خودآگاه کارکردهای اجرایی قادر به سازمان‌دهی اطلاعات نبوده و انسداد تصمیم‌گیری رخ می‌دهد.

 

روش‌های موازی و علمی

سیستم‌های پیشتیبان تصمیم یا تصمیم یار (DSS) با استفاده از الگوها و الگوریتم‌های پیشرفته ریاضی برای کمک به بشر در حوزه تصمیم‌گیری ساخته شده و بطور مداوم با استفاده از روش‌های تصمیم‌گیری چندمعیاره (MCDM/MCDA) در خدمت تصمیم‌سازی درست متخصصان هستند. اما این روش‌ها در سه دهه اخیر توسعه یافته و فراگیر شده‌اند و هنوز نیز در زندگی روزمره افراد عادی جایی ندارند.

 

بعنوان بهترین پیشنهاد، می‌توان مجموعه مهارت‌های زندگی، بویژه مهارت‌‌های حل مسئله و مهارت‌های تصمیم‌گیری را فراگرفت و به کمک این استراتژی‌های تفکر، رفتار، و عمل، به بهترین نتیجه رسید. همچنین، متخصصان سلامت روان و نیز متخصصان علوم تصمیم بهترین مراجع برای کمک به بهبود شیوه‌های تصمیم‌گیری در تمامی امور زندگی هستند.

 

??در ویدئوی حاضر به بررسی تاریخچه روش‌های فال‌گیری، طالع‌بینی و پیشگویی در تاریخ بشری پرداخته شده است، دلایل زیربنایی استفاده، روش‌های کارکرد و چگونگی استفاده/سوءاستفاده از طالع‌بینی و پیشگویی از منظر روانشناسی و جامعه‌شناسی تحلیل شده، و راهبردهای بهینه برای ساده‌سازی تصمیم‌گیری در زندگی روزمره ارائه شده‌اند??????

 

 

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).
?کانال #دکترامیرمحمدشهسوارانی
???????
TELEGRAM:
https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani
INSTAGRAM:
http://bit.ly/IPBSES-Institue

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

یک نظر

  1. The most commonly used hormonal medications are gonadotropins, selective estrogen receptor modulators SERMs, and aromatase inhibitors AIs azithromycin (zithromax) Against this background, further research should focus on disease severity in relation to age and gender, pre exercised muscle, lifestyle, affected muscle groups regarding pain, quality of life, and the individual genetics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا