علوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهعلوم زیستی موضوعات بدنی و جسمی

مهارت مدیریت استرس: پنجمین مهارت از ده‌گانه زندگی

مهارت مدیریت استرس: مهارت پنجم از مهارت‌های ده‌گانه زندگی

نگارنده: دکتر امیر محمد شهسوارانی

مقدمه

استرس در مفهوم عام آن عاملى است که همواره تعادل فیزیکى و روانى فرد را به هم زده و با ایجاد مشکلات روان­تنى و مشکلات روانشناختی، کارآیى فرد را در ابعاد مختلف زندگی اعم از شغلى، خانوادگى و اجتماعى کاهش مى­دهد. در دانش روانشناسى، استرس به معنى تحت فشار روحى و روانى قرار گرفتن تلقى شده است. در این حالت جسم و روان به تقاضاهاى درونى و بیرونى با فشار پاسخ مى­دهند. استرس هنگامى رخ مى­دهد که فرد واکنش­هاى خود را در مواجهه با محرک­هاى درونى و بیرونى ناتوان ببیند که همانا پیامد آن از دست رفتن تعادل روانى فرد است.

تعریف استرس

در تعریف استرس می‌توان گفت «استرس هر عامل درونی یا بیرونی است که بر فرد به گونه‌ای تاثیر می‌گذارد که تعادلش بهم خورده و برای بازگشت مجدد به عادل نیازمند مصرف انرژی است». بر این اساس استرس شامل طیف وسیعی از رخدادها محیطی، جسمانی، زیستی، روانی، و اجتماعی هستند.

حتی دمای محیط، انواع آلودگی، و رطوبت هم بعنوان عامل استرس‌زا در زندگی ما تاثیر دارند. یکی از نشانه‌های معروف و آشنای استرس که در شرایط استرس‌های حاد ممکن است برای افراد رخ دهد، سندرم بیش‌تنفس است.

مهارت مدیریت استرس

مهارت مدیریت استرس بعنوان یک توانایی شامل شناخت استرس‌های مختلف زندگی و تأثیر آنها بر خود و دیگران است. شناسایی منابع استرس و نحوه تأثیر آن بر فرد، وی را قادر می‌سازد تا با اعمال و موضع‌گیری‌های خود فشار و استرس را کاهش دهد.

در مهارت مدیریت استرس طیف وسیعی از تکنیک‌ها از اصلاح تغذیه، تنظیم زیست‌چرخه‌ها (بیوریتم)، فعالیت‌های روزانه ورزشی، و مراقبه تا تکنیک‌های شناختی و روانشناختی، مدیریت زمان، مدیریت ذهن و اصلاح محیط اجتماعی حسب نیاز هر فرد به وی ارائه می‌شوند. هر کس مطابق تاریخچه زندگی، شخصیت، فیزیولوژی و شرایط خاص خود لازم است از مجموعه‌های متفاوتی از تکنیک‌های مدیریت استرس استفاده نماید.

در ویدئوی زیر به توضیح مختصر مهارت مدیریت استرس، مهارت پنجم از ، پرداخته شده است.

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).
?کانال #دکترامیرمحمدشهسوارانی
???????
TELEGRAM:
https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani
INSTAGRAM:
http://bit.ly/IPBSES-Institue

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا