علوم اجتماعی و جامعه شناختی خرد و کلانعلوم روانشناسی، تربیتی و مشاوره

سیستم آزمون(Vienna (VTS: آزمایشگاه روانشناسی

سیستم آزمون(Vienna (VTS: آزمایشگاه روانشناسی فشرده و معتبر دیجیتال

The Vienna Test System

یکی از نیازمندی‌های هر موسسه آموزشی و پژوهشی روانشناسی، داشتن مجموعه‌ای کارآمد و متمرکز از انواع ابزارهای سنجش در طیف وسیعی از مهارت‌های زیستی، روانی، اجتماعی است تا بتواند همبستگی‌های رفتاری و عصب‌روانشناختی افراد در پژوهش‌ها و آموزش‌های روانی-اجتماعی ارزیابی و سنجش نماید. استفاده از ابزارهای سنجش استاندارد که مجهز به تکنولوژی کامپیوتری پیشرفته باشند، با ترکیب علوم روانی-اجتماعی و فن‌آوری نرم‌افزاری انبارسازی و تحلیل داده‌ها، کمک شایانی به تحقق اهداف پژوهشی و آموزشی خواهد نمود.

امروزه، بسیاری از سازمان‌ها، بخصوص در بخش مدیریت منابع انسانی (HRM) خود عملاً واحدهای آموزش و پژوهش دارند که کاملاً منطبق بر اصول یادگیری روانی و اجتماعی است. در حقیقت می‌توان گفت هر سازمان در قلب واحد منابع انسانی خود، پژوهشگران سختکوشی در عرصه روانشناسی صنعتی و سازمانی دارد که همزمان در حوزه‌های مختلف سلامت، صنعنی و سازمانی، و خانواده برای بهبود توانمندی و عملکرد پرسنل سازمان خود در تلاش پیوسته هستند. مهم‌ترین مشکلی واحدهای منابع انسانی، حجم انبوه برنامه‌های اجرایی، تعداد بالای پرسنل، و در نتیجه تراکم بالای داده‌هایی است که باید سنجش و تحلیل شوند.

شرکت شوفرید از سال ۱۹۴۷ میلادی فعالیت خود را در حوزه سنجش‌های روانی-اجتماعی در وین اتریش آغاز نموده و امروزه در بیش از ۶۸ کشور جهان و ۳۱ زبان محصولات و تجهیزات آن مورد استفاده پژوهشگران و سازمان‌ها است. این شرکت ۲۵ درصد از گردش مالی سالانه خود را صرف پژوهش و توسعه تکنولوژی و ابزارهای روانسنجی می‌نماید. با دارای بودن سطح رضایتمندی بالای ۸۳% از مشتریان، شرکت شوفرید اعتبار خاصی در بین روانشناسان، متخصصان منابع انسانی و پژوهشگران حوزه‌های اجتماعی کسب نموده است.

اولین محصول کامپیوتری شرکت شوفرید در حوزه سنجش‌های روانی-اجتماعی، سیستم آزمون Vienna (VTS) است که بعنوان اولین مجموعه کامپیوتری سنجش روانی-اجتماعی شناخته می‌شود. سالانه بیش از ۱۳ میلیون تست به کمک سیستم آزمون(Vienna (VTS گرفته شده و در حوزه‌های مختلف صنعتی و سازمانی (استخدام، ارتقاء، جایگزینی شغلی، تناسب شغلی) تا صلاحیت رانندگی و پژوهش‌های تخصصی روانشناسی و عصب‌روانشناسی و همچنین، در درمانگاه‌ها و مطب‌ها بعنوان ابزاری تشخیصی، کاربرد دارند. یکی از کاربردهای مورد توجه سیستم آزمون(Vienna (VTS، در بخش استعدادیابی ورزشی است که ترکیبی جامع از سنجش‌های آنتروپومورفیک، حرکت‌شناختی و روانی-حرکتی است.

مصرف‌کنندگان سیستم آزمون(Vienna (VTS:

 • بیش از ۳۳۲۹ کلینیک، بیمارستان و مرکز توانبخشی
 • بیش از ۱۸۶۳ مرکز تعلیم رانندگی
 • بیش از ۱۶۳۲ شرکت خصوصی و مرکز استخدام
 • بیش از ۱۵۲۴ فرد در مطب‌های خصوصی
 • بیش از ۶۷۷ مرکز آموزشی
 • بیش از ۵۷۸ دانشگاه
 • بیش از ۳۱۰ ایرلاین و مرکز آموزش هوایی
 • بیش از ۱۳۷ مرکز آموزش ورزشی در حزوه روانشناسی ورزشی
 • ۱۹ ارتش جهان

امکانات سیستم آزمون(Vienna (VTS:

آزمون‌های سیستم آزمون Vienna (VTS) به دو صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری هستند که در ۴ بخش آزمون‌های روانشناختی و عصب‌روانشناختی، آزمون‌های منابع انسانی، آزمون‌های ترافیک و رانندگی، و آزمون‌های روانشناسی ورزشی و استعدادیابی ورزشی موجودند. همچنین، سیستم آزمون(Vienna (VTS به دو صورت آنلاین و آفلاین قابل دسترسی هستند. برای مشاهده نمونه آزمون‌های موجود در سیستم آزمون Vienna (VTS) به این لینک مراجعه فرمایید. البته در حال حاضر سرویس‌های آنلاین فقط برای آلمان، اتریش و سوییس موجودند.

نتایج حاصل از سیستم آزمون Vienna (VTS) بصورت نمرات FIT، نمرات خام، و سطوح درصدی به صورت خروجی CSV، ASCII یا HR-XML قابل دسترسند. داده‌های کلامی و اشکال گرافیکی و نمودارها به شکل PDF قابل دریافت هستند. نمرات بصورت گروهی و از دستگاه‌های مختلف قابل یکپارچه‌سازی و مقایسه در سطوح جمعیتی متفاوتند. تمامی داده‌های خام و استاندارد شده حاصل از آزمون‌ها را می‌توان در نرم‌افزارهای تحلیلی همچون SPSS، زبان R، و زبان پایتون تحلیل شد.

قطعات سخت‌افزاری سیستم آزمون(Vienna (VTS:

 • قطعات سخت‌افزاری سیستم آزمون(Vienna (VTS شامل دو صفحه کلید، مجموعه عملکرد حرکتی، دستگاه ادراک پیرامونی، کلیدهای پایی، پدال‌های پا، کانورتیبل (تبلت، نوت‌بوک، بوک‌ریدر) است.
 • صفحه کلید اول پانل پاسخ پیشرفته است که شامل ۷ کلید رنگی، ۱ کلید شماره، ۱ کلید حسگر، ۲ کلید چرخشی، اتصال برای کلیدهای پایی، اتصال برای پدال‌های پا، بلندگو، سوکت برای میکروفن و هدفن، و اتصال USB برای کامپیوتر و لپتاپ است.
 • صفحه کلید دوم شامل پانل پاسخ عمومی است که ۷ دکمه رنگی، ۱۰ دکمه عدد، ۱ کلید سنسور، ۲ کلید چرخشی، ۲ دسته آنالوگ، ۲ دسته هدایت، اتصال برای کلیدهای پایی، اتصال برای پدال‌های پا، بلندگو، اتصال هدفن و میکروفن، و اتصال USB برای کامپیوتر و لپ‌تاپ است.
 • مجموعه عملکرد حرکتی شامل صفحه ای است که دارای سوراخ‌هایی با قطر متفاوت برای عمکردهای یک دست و دو دست، یک شیاره ترکیبی مدور و زوایه‌دار برای آزمون تعقیب خط یک دست، ۲ سری ۲۰ تایی نقطه هدف برای آزمون یک دست و دو دست، دو صفحه فلزی کوچک برای آزمون ضربه انگشت یک دست و دو دست و اتصال USB برای کامپیوتر و لپ‌تاپ است.
 • سخت‌افزار سنجش ادراک پیرامونی شامل دو صفحه مستطیلی در اطراف آزمودنی هستند که وی باید همزمان با اجرای آزمون‌های توجه، حرکات نور در آنها را نیز تعقیب نماید.
 • پدال‌های پا و کلیدهای پایی هر کدام شامل دو پدال جداگانه برای پای راست و چپ هستند. این ابزارها به میزان زیادی در آزمون‌های مرتبط با رانندگی کاربرد دارند.
 • کانورتیبل سیستم آزمون(Vienna (VTS یک لپتاپ است که صفحه لمسی آن قابلیت تا شدن تا زاویه ۱۶۰ درجه را دارد. بویژه برای کار با افرادی که محدودیت‌های حرکتی دارند (دارای محدودیت جسمی و یا محدودشدن فعالیت بواسطه اختلال)، افراد ابلای ۵۰ سال و افرادی تکنوفوبیا دارند، استفاده از کانورتیبل، کمک شایانی به افزایش اتحاد کاری خواهد نمود.

برای مشاهده توضیحات کامل، به لینک قطعات سخت‌افزاری VTS مراجعه فرمایید.

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا