علوم اجتماعی و جامعه شناختی خرد و کلانعلوم روانشناسی، تربیتی و مشاوره

بسته نرم‌افزاری z-Tree: محیط آزمایشگاهی تست رزا

بسته نرم‌افزاری z-Tree:

ابزاری آماده برای انجام آزمون‌های عصب‌روانشناختی، اجتماعی و اقتصادی

امروزه در عصر فضای مجازی، گرایشی گسترده به تبدیل آزمون‌های روانشناختی، عصب‌روانشناختی، اجتماعی و اقتصادی به قالب‌های کامپیوتری مشاهده می‌شود. دلایل این امر حداقل از منظر سرعت اجرا، صرفه اقتصادی، افزایش دسترسی به شرکت‌کنندگان، محاسبات در لحظه نتایج و ایجاد پایگاه داده‌ها برای تحلیل‌های بعدی با استفاده از هوش مصنوعی، کاملاً توجیه‌کننده و عقلانی هستند.

با توجه به این امر، اورس فیشباخر (Urs Fischbaher) از انستیتوی پژوهش تجربی اقتصادی زوریخ، اقدام به ساخت بسته‌ای نرم‌افزاری با نام بسته نرم‌افزاری z-Tree نمود که شامل آزمون‌های اقتصادی برای بررسی رفتارها و کنش‌وری افراد در زمینه‌های مختلف اجتماعی و روانشناختی است. ویژگی z-Tree این است که به طور همزمان هم محیطی برای ساخت و توسعه ابزارها و آزمون‌ها است و هم در آن تعدادی از آزمون‌های از پیش ساخته شده وجود دارند.

بسته نرم‌افزاری z-Tree با زبان برنامه نویسی Visual C++ نسخه ۲۰۱۵ نوشته شده و قابلیت نصب بر ویندوز XP SP3 به بالا با ساختارهای ۳۲ بیت و ۶۴ بیت را دارد. برای استفاده از این برنامه در محیط‌های Mac و لینوکس نیاز به ماشین‌های مجازی است.

امکانات بسته نرم‌افزاری z-Tree شامل توان نمایش فیلم، عکس، امکان بازنمایی گرافیکی در قالب درخت بازی‌ها، نمودارهای دایره‌ای برای لاتاری‌ها، مسیرهای قیمت در یک حراج، ارتباطات در یک شبکه، و تصویری‌سازی ساختار بازار هستند. در صفحه مربوط به شرکت کنندگان، پانل چت موجود است. همچنین، سنجش عصب‌روانشناختی ویژگی‌های عملکرد و کارکردهای اجرایی (همچون زمان واکنش) در این بسته نرم افزاری موجود است. این نرم‌افزار به صورت شبکه نیز قابل اجرا است.

بخش هیجان انگیز و جدید بسته نرم‌افزاری z-Tree امکان پشتیبانی از ورودی داده‌های سخت افزاری (همچون fMRI و QEEG) است که امکان بررسی همزمان ساختارهای مغزی با فعالیت‌ها و آزمون‌های موجود در این بسته را فراهم می‌نماید.

آخرین ورژن این برنامه ۴٫۱٫۱۱ بوده و ۲۱ آگوست ۲۰۱۹ ارائه شده است. استفاده از این برنامه برای دانشگاهیان و مقاصد پژوهش دانشگاهی (پروژه، پایان نامه و رساله) رایگان است.

آزمون‌های موجود در z-Tree شامل موارد زیرند:

  • آزمون‌های ساده بدون تعامل
  • آزمون‌های تعاملی قرینه
  • آزمون‌های قرینه همزمان
  • بازی‌های متوالی
  • بازارهای حراج پیوسته
  • بازارهای پیشنهادی ارسال شده
  • حراج ساعتی و اعمال معوق

با توجه به شیوه نگارش بسته نرم‌افزاری z-Tree، می‌توان هر آزمونی را مطابق نظر طراح و پرسشگر، به آن اضافه نمود. این بسته نرم‌افزاری به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، ژاپنی، و تایلندی موجود است و هنوز ترجمه‌ای فارسی از آن موجود نیست. در عین حال هنجاریابی فارسی آن نیز صورت نگرفته است که می‌تواند به عنوان گزینه‌ای جذاب برای هنجاریابی، استانداردسازی و پایان‌نامه‌های ارشد و دکترا در حوزه‌ها و پارادایم‌های اقتصاد، روانشناسی، جامعه‌شناسی بکار رود.

لینک بسته نرم‌افزاری z-Tree در دانشگاه زوریخ

https://www.ztree.uzh.ch/en.html

سازندگان و محققان این مجموعه، لینک راهنمای برنامه‌نویسی و کاربرد بسته نرم‌افزاری z-tree را نیز بطور رایگان و کامل در وبسایت این مجموعه‌ قرار داده‌اند.

نکته بسیار مهم در کاربرد این نرم‌افزار، رعایت موازین استفاده از آزمون‌های کامپیوتری است. پیشنهاد می‌شود پیش از استفاده از این دست از ابزارها، حتماً مطلب ما در مورد سیستم‌های سنجش کامپیوتری را ملاحظه فرمایید.

z-Tree: Zurich toolbox for ready-made economic experiments

Abstract

 z-Tree (Zurich Toolbox for Ready-made Economic Experiments) is a software for developing and conducting economic experiments. The software is stable and allows programming almost any kind of experiments in a short time. In this article, I present the guiding principles behind the software design, its features, and its limitations.

Keywords

 Experiment, Experimental software,

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر ??(further reading)??

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا