علوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهنوروساینس، عصب روانشناسی و جراحی مغز و اعصاب

سرعت مغز brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه 2021

سرعت مغز brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه 

پژوهشگران دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه فوجیان، دانشگاه گوانگجو، دانشگاه ماکائو چین، دانشگاه هاروارد، و دانشگاه واشنگتن ایالات متحده امریکا در پژوهشی مشترک به بررسی تصویربرداری مغزی fMRI برای بررسی سرعت مغز brain speed در فعالیت های شناختی پرداختند.

مغز ما مهمترین عضو بدن از نظر توان کنترلی بوده و دستگاه اعصاب مرکزی CNS تنها سیستم بدنی کنترل کننده پر سرعت ما است. بنابراین، عملکرد و سرعت مغز brain speed موضوعی بسیار حیاتی و حائز اهمیت برای ما انسان ها به شمار می آید. این عضو که درون ساختار استخوانی جمجمه قرار دارد، مهمترین و شگفت انگیزترین ساختار کروی بین انسان ها لقب گرفته است.

از منظر روانشناسی اعصاب neuropsycholohy شاخص سرعت مغز brain speed نشان دهنده وضعیت کلی سلامت مغزی و افت آن نشان دهنده وجود آسیب های روانی و زیستی به مغز است. گاهی اوقات تومورها و آسیب های مغزی نیز دخیلند که نیازمند مراجعه به جراح مغز و اعصاب، تصویر برداری MRI و بررسی های تخصصی تشخیصی حرفه ای می باشد.

سرعت مغز brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه
سرعت مغزی brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه

منظور از سرعت مغز brain speed چیست؟

هنگامی که ما در حال انجام هر فعالیتی (حتی خواب) هستیم مغز در حال فعالیت است. در تمامی این وضعیت ها سیستم ما با سرعت مغز brain speed به جلو می رود. حتی در فعالیتی ساده همچون راه رفتن، مغز به طور همزمان چندین کار مختلف را انجام می دهد؛ به دلیل بالا بودن سرعت مغز brain speed ما می توانیم همزمان آدامس هم بجویم و آهنگی را زمزمه نموده و در گوشی موبایل به دنبال چیزی بگردیم.

در علوم نوروساینس Neuroscience منظور از سرعت مغز brain speed سرعت پردازش اطلاعات در مدارهای مغزی است. به زبان ساده، مدت زمانی که طول می کشد تا محرکی را توسط دستگاه های حسی بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی، و لامسه حس کرده و واکنش مناسب به آن بدهیم، نشانگر سرعت مغز brain speed است.

نوع دیگر بیان سرعت مغز brain speed، مدت زمانی است که طول می کشد فردی یک تکلیف را انجام دهد. به این بخش از سرعت مغز brain speed، زمان واکنش می گویند.

 

عوامل دخیل در سرعت مغز brain speed چیستند؟

مغز یک عضو از بدن است و سرعت مغز brain speed نیز همچون سرعت عملکرد اندام های بدن تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد. اولین عمل موثر در سرعت مغز brain speed، زیستی است. منظور از زیستی دامنه ای از ژنتیک تا سلامت بدنی می باشد.

همچنین میزان تمرینات روزمره مغزی ما نقش مهمی در سرعت مغز brain speed دارد. حتماً ملاحظه کرده اید برخی افراد در اموری خاص که تخصص کاری و زندگی روزمره شان است سرعتی شگفت انگیز دارند. به عنوان مثال، فروشنده دوره گرد بی سوادی که براحتی بهای اجناس خریداری شده را محاسبه می کند اما سواد نوشتن و حساب و کتاب دفتری ندارد.

عامل مهم دیگر سوخت مغزی است. در صورت کاهش سطح قند در خون و مایع مغزی نخاعی، سرعت مغز brain speed پایین می آید و ما آن را به صورت بی حالی، سرگیجه، ضعف و افت فشار خون تجربه می کنیم.

خستگی عامل مهم بعدی در سطح سرعت مغز brain speed است. به همین دلیل است که کار با ابزارهای خطرناک، رانندگی، خلبانی و … در زمان خواب آلودگی و خستگی به شدت منع شده اند.

مصرف انواع مواد شامل الکل، تنباکو، محرک ها (شیشه، آمفتامین، ریتالین، کوکائین، …)، توهم زا ها (اکستسی، ال اس دی، اسید، گرد فرشته، ماشروم، و …)، کند کننده ها (مواد مخدر، حشیش، و …)، هوشبرهای تجزیه ای، و … به شدت برای سرعت مغز brain speed مضر هستند.

رژیم غذایی مدیترانه ای و تمرینات هوازی روزانه با سطح شدت 1 و 2 از 5، شاه کلید های سرعت مغز brain speed مطلوب می باشند.

در عین حال وضعیت روانی و هیجانی نیز نقش مهمی در سرعت مغز brain speed دارد. بیماری ها و اختلالات روانی، اضطراب، افسردگی، تنش های هیجانی و استرس های روانی-اجتماعی شدید و مزمن منجر به آسیب به سرعت مغز brain speed می شوند.

 

سرعت مغز brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه
سرعت مغزی brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه

چطور سرعت مغز brain speed محاسبه می شود؟

به طور معمول روش سنجش سرعت مغز brain speed در روانشناسی با استفاده از زمان واکنش Reaction time است. منظور از زمان واکنش مدتی زمانی است که طول می کشد فرد یک تکلیف را در شرایطی استاندارد انجام دهد.

برای محاسبه زمان واکنش در اندازه گیری سرعت مغز brain speed، به طور معمول یک تکلیف را به فرد ارائه می کنند تا انجام دهد. ابتدا 10 بار آن را تمرین می کند تا با تکلیف آشنا شود. سپس، آن تکلیف را پشت سر هم بین 40 تا 100 بار فرد باید انجام بدهد. میانگین زمان اجرای این تعداد دفعه تکلیف، به عنوان زمان واکنش فرد تلقی می گردد.

شاخص زمان واکنش reaction time در محاسبه سرعت مغز brain speed روشی قدیمی است که از زمان کارل گوستاو یونگ در روانشناسی مرسوم شده است. فرض بر این است که پردازش اطلاعات در مغز امری زمان بر است و متوسط زمانی که طول می کشد فرد کاری را انجام دهد بازتاب سرعت عمل مغز اوست.

امروزه در روانشناسی از قانون هیک برای محاسبه سرعت مغز brain speed استفاده می شود. طبق قانون هیک، سرعت مغز brain speed در هر تکلیف بستگی به تعداد گزینه های ممکن در انتخاب فرد دارد. به همین دلیل، امروزه سرعت مغز brain speed را بر اساس آنتروپی توزیع گزینه ها محاسبه می نمایند. به این معنا که باید میزان اطلاعات مورد نیاز برای هر انجام هر تکلیف از ابتدا مشخص شود.

متاسفانه سرعت مغز brain speed در حالت خودآگاه بسیار ناامید کننده است: تنها 60 بیت در هر ثانیه.

نرم افزارهای تست های سنجش سرعت مغز

 

حفظ و افزایش سرعت مغز brain speed چه فایده ای دارد؟

اولین و شادی مهمتری سودمندی سرعت مغز brain speed این است که ما در هر سنی که باشیم باهوش تر می شویم. با افزایش سرعت مغز brain speed ما هم نسبت به قبل خود باهوش تر می شویم و هم نسبت به سایر همسالان خودمان.

طبق تحقیقات صورت گرفته، انجام تنها 3 ماه روزانه 45 دقیقه تمرینات سرعت مغز brain speed منجر به افزایش 15-17 نمره ای در هوشبهر IQ افراد سالم می شود. در پژوهشی که بر افراد 50 تا 60 ساله صورت گرفت، انجام 45 روز تمرینات سرعت مغز brain speed، منجر به رسیدن سرعت پردازش شناختی آنها به افراد 20 تا 30 ساله شد.

این یعنی دیگر در هر سنی می توان درس خواند، به دانشگاه رفت، یاد گرفت و کارهای جدیدی انجام داد. همه اینها به مدد بهبود سرعت مغز brain speed برای ما امکان پذیرند.

در عین حال، خبر مسرت بخش این است که حفظ و بهبود سرعت مغز brain speed با تمرینات تخصصی توانبخشی عصبی شناختی، منجر به پیشگیری و درمان زوال عقل بویژه بیماری دمانس آلزایمر می شود. بله، درست خوانده اید، درمان آلزایمر!

تحقیقات بسیار زیادی نشان داده اند که تمرینات افزایش سرعت مغز brain speed منجر به ترمیم ساختارهای مغزی حتی در بیماران آلزایمر می شود. به همین دلیل، یکی از راه های افزایش طول عمر و کاهش بیماری های وحشتناک حافظه، انجام روزانه سرعت مغز brain speed می باشد.

سرعت مغز brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه
سرعت مغزی brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه

راه های افزایش سرعت مغز brain speed انسان

راه های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید به کمک آنها سرعت مغز brain speed خود را افزایش دهید. به یاد داشته باشیم که مغز انسان یکی از پیچیده ترین ماشین های خلق شده توسط پروردگار است و لازم است به طور مداوم به نگهداری و تعمیر و ترمیم آن پردازیم.

لازم است این نکته را هم همیشه در ذهن داشته باشیم که مغز یک عضو بدن است. عضوی بسیار حساس که برای آن تخصص های بسیاری در حوزه علوم اعصاب neuroscience ایجاد شده است. تخصص های اصلی مغز شامل نورولوژی، جراحی مغز و اعصاب، روانپزشکی، عصب روانپزشکی، روانشناسی، عصب روانشناسی، و مشاوره هستند.

توانایی انعطاف پذیری مغز به معنای تغییر ساختاری، کارکردی، جسمانی و شیمیایی آن نقش مهمی در حفظ سرعت مغز brain speed دارد. انعطاف پذیری مغز کلید اصلی طول عمر، سازگاری با شرایط جدید و در یک کلام راز بقای ماست. آن دسته از فعالیت ها که به افزایش دقت و سرعت مغز brain speed می پردازند نقشی کلیدی در کمک به سلامت و بهبود کیفیت عملکرد کلی ما در زندگی هم ایفا می کنند.

به طور کلی فعالیت هایی که نیازمند توجه هستند، به شما احساس پاداش بخشی می دهند، و به طور دایم نیازمند یادگیری و تسلط شما بر مهارت های جدید می باشند، بهترین ابزارهای افزایش سرعت مغز brain speed هستند.

در عین حال خصوصیت دیگری که در این فعالیت ها باید باشد، سادگی و تکراری بودن آنها است. زمانی که سرعت مغز brain speed بهبود می یابد یادگیری، حافظه، یادآوری، و خلق ما بهبود می یابند. همه این ها به خاطر افزایش ناقلین عصبی همچون استیل کولین ACh، نور اپی نفرین و دوپامین در کنار تنظیم ترشح سروتونین مغزی است.

ساده ترین راه های افزایش سرعت مغز brain speed عبارتند از:

 •  مصرف شکلات تیره تلخ
 •  حفظ کردن شعر و ترانه
 •  رفتن به موزه
 •  یادگیری نواختن سازهای موسیقی
 •  حفظ کردن قرآن کریم
 •  حل جدول کلمات متقاطع
 •  حل سودوکو
 •  تمرینات هوازی روزانه
 •  تمرینات تقویت بینایی
 •  چرت میان روز
 •  ورزش های توپی
 •  راه رفتن روی مسیر سنگی پای برهنه
 •  تغییر دست در فعالیت هایی مثل مسواک زدن، نوشتن و کارهای روزانه
 •  بافتنی بافتن روزانه
 •  کاهش مصرف پروتئین حیوانی
 •  کوبلن دوزی روزانه
 •  حذف مشاهده تلویزیون، ماهواره، و هر نوع اسکرین screen

 

سرعت مغز brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه
سرعت مغزی brain speed: پردازش شناختی مخ و مخچه

روش پژوهش سرعت مغز brain speed:

در این پژوهش سرعت مغزی brain speed تعداد 40 داوطلب بین 18 تا 28 سال سالم شرکت کردند. ابزارهای پژوهش سرعت مغز brain speed شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک، تکلیف پیکان دیداری، تکلیف پیکان شنوایی بودند.

یافته های پژوهش سرعت مغز brain speed:

 • 6 مسیر اصلی توجهی در مغز وجود دارند:
  • RMFC →LIPS: کرتکس میانی پیشانی راست به شکنج آهیانه ای چپ
  • RMFC →MCV6: کرتکس میانی پیشانی راست به کرمینه میانی 6 مخچه
  • LIFJ →RCH6: تقاطع تحتانی پیشانی چپ به لبول 6 نیمکره راست مخچه
  • MCV6 →RCH6: کرمینه میانی 6 مخچه به لبول 6 نیمکره راست مخچه
  • LCH6 →LTHAL: لبول 6 نیمکره چپ مخچه به تالاموس چپ
  • LCH6 →LFEF: لبول 6 نیمکره چپ مخچه به محدوده چشم لوب پیشانی چپ
 • سه مسیر LIFJ →RCH6،  RMFC →MCV6و LCH6 →LFEFمسیرهای طولانی پردازش عصبی هستند.
 • مسیرهای طولانی مربوط به کنترل شناختی هستند.
 • سه مسیر MCV6 →RCH6 ، LCH6 →LTHAL و RMFC →LIPS مسیرهای کوتاه پردازش عصبی سرعت مغز brain speed هستند.
 • مسیرهای مغزی کوتاه سرعت مغزی brain speed مربوط به پردازش های قانونمند محرک-پاسخ هستند.
 • در مغز ما، مسیرهای سریعتر پردازش شناختی مغزی برای سرعت در مغز brain speed مربوط به نواحی پیشانی مغز هستند.
 • سرعت پردازش مغز شامل تعامل بین پردازش اطلاعات خودکار و خودآگاه (نیازمند تلاش) است.

راهبردهای کارکردی پژوهش سرعت مغز brain speed:

 • بنظر می رسد خودکاری، و عمل حسب قوانین تکالیف  در ترکیب با کنترل توجه نزولی خودآگاهی مسئول سرعت در مغز brain speed و سرعت نهایی پردازش شناختی و عصبی مغز هستند.
 • بر خلاف تصورات پیشین، بسیاری از ساز و  کارهای شناختی از هم مجزا نبوده و فعالیت های مغزی زیربنایی سرعتهای مغز brain speed حالتی کل گرایانه دارند.

 

 

Highlights

 • fMRI and multi-modal simple response task elucidate processing speed.
 • First-order vector autoregression outperformed other analysis methods.
 • Effective connectivities within cerebello-frontal network subserve cognitive speed.
 • Long- and short-range paths suggest control and rule-based response processes.

 

Abstract

Processing speed is an important construct in understanding cognition. This study was aimed to control task specificity for understanding the neural mechanisms underlying cognitive processing speed.

Method:

Forty young adult subjects performed attention tasks of two modalities (auditory and visual) and two levels of task rules (compatible and incompatible). Block-design fMRI captured BOLD signals during the tasks.

Thirteen regions of interest were defined with reference to publicly available activation maps for processing speed tasks.

Results:

Cognitive speed was derived from task reaction times, which yielded six sets of connectivity measures. Mixed-effect LASSO regression revealed six significant paths suggestive of a cerebello-frontal network predicting the cognitive speed.

Among them, three are long range (two fronto-cerebellar, one cerebello-frontal), and three are short range (fronto-frontal, cerebello-cerebellar, and cerebello-thalamic).

The long-range connections are likely to relate to cognitive control, and the short-range connections relate to rule-based stimulus-response processes.

Conclusion:

The revealed neural network suggests that automaticity, acting on the task rules and interplaying with effortful top–down attentional control, accounts for cognitive speed.

Keywords

Processing speed Cerebellum, Cortex Individual differences, Medial frontal cortex Connectivity, Dr. Amir Mohammad Shahsavarani brain mapping cortex IPBSES.

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا