علوم روانشناسی، تربیتی و مشاورهنوروساینس، عصب روانشناسی و جراحی مغز و اعصاب

شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان 2020

پژوهشگران سلامت روان ایالات متحده امریکا در پژوهشی مروری که به تازگی منتشر شده است به ضرورت شناسایی و درمان اختلالات شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان پرداخته‌اند. بطور معمول اکثر اختلالات خلقی به تنهایی در افراد بروز نمی‌کنند و همراه با اختلالاتی از طیف طبی تا روانشناختی همراهند.

شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان

افسردگی مقاوم به درمان، یکی از معضلات بهداشتی درمانی در دنیا است که هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند. در بررسی شخصیت و افسردگی Personality and Depression، افسردگی یکی از رایج ترین مشکلات روانی است که اخیراً به طرز فزاینده ای در افراد رو به رشد است.

طبق بررسی های صورت گرفته تقریباً می توان گفت که تمامی انسان ها حتی بصورت خفیفی احساس افسردگی کرده و حالاتی چون احساس دمغی، بی حوصلگی، غمگینی، نامیدی، دلسردی، نارضایتی را تجربه می کنند که از دیدگاه روانشناسی بالینی و روانپزشکی حالت افسردگی بهنجار شناخته شده است.

با وجود پیشرفت در علت‌شناسی، داروشناسی و مشخصه‌های زیستی عصبی و همچنین معرفی چندین طبقه از داروهای ضد افسردگی؛ هنوز هم حدود ۱۰ تا ۶۰ درصد از افراد مبتلابه اختلال «افسردگی اساسی» به داروهای ضدافسردگی پاسخ نمی‌دهند و نشانه‌های مقاومت در برابر درمان را نشان می‌دهند.

شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان 2020
شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان 2020

این امر سبب افزایش مشکل در کارکردهای شغلی- اجتماعی، سلامت جسمانی و افکار خودکشی شده و باعث استفاده هر چه بیشتر از سرویس های خدمات بهداشت روانی می‌شود. به همین دلیل، افسردگی مقاوم به درمان، یک مشکل عظیم برای دست‌اندرکاران بهداشت روانی تلقی می‌شود.

از منظر تخصصی روانشناسی و روانپزشکی، افسردگی مقاوم به درمان، همان افسردگی اساسی MDD است که به یک یا دو دوره درمانی (با دوز و مدت‌زمان کافی) پاسخ نمی‌دهد. بنابراین بهتر است از درمان‌هایی که برای افراد مقاوم به درمان طراحی شده است استفاده شود تا در زمان و هزینه صرفه‌جویی شود.

یکی از این درمان‌ها، به طرحواره درمانی معروف است. بر اساس نظریه طرح‌واره درمانی، بیماران مبتلابه اختلالات خلقی، طرح‌واره‌های ناسازگاری دارند که منجر به تشدید نشانه‌های این اختلال می‌شود. رویکرد طرح‌واره درمانی، بر الگوهای خودویرانگر، احساس و رفتاری که از دوران کودکی فرد تکرار می‌شوند، تمرکز می‌کند.


روش پژوهش اختلال شخصیت و افسردگی Personality and Depression

این پژوهش به صورت مطالعه مرور و بررسی سیستماتیک مقالات مربوط به اختلالات شخصیت و افسردگی Personality and Depression صورت گرفت. دسته بندی نتایج مربوط به اختلالات شخصیت و افسردگی Personality and Depression در ادامه ارائه شده اند.

شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان 2020
شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان 2020

 

نتایج پژوهش شخصیت و افسردگی Personality and Depression:

الف) بخش اول نتایج پژوهش شخصیت و افسردگی Personality and Depression

 1. افسردگی مقاوم به درمان (TRD) در عصر حاضر اختلالی رایج است که منجر به فشار زیادی بر فرد بیمار، درمانگر، اطرافیان بیمار، و جامعه می‌شود. بطور عمده هر مورد TRD را می‌توان اختلالی منحصر به فرد در نظر گرفت که لازم است به عامل‌های زیستی، روانشناختی، طبی، اجتماعی، فرهنگی، و روحانی مرتبط با آن در فرد مبتلا توجه نمود.
 2. بطور معمول، موارد افسردگی مقاوم به درمان (TRD) شامل اشتباه تشخیصی اختلال دوقطبی به جای تک قطبی، هم ابتلایی به سوءمصرف مواد، وضعیت‌های طبی درمان نشده، نقایص شناختی، اختلالات ناشی از آسیب، و هم‌ابتلایی اختلالات شخصیت هستند.
 3. افرادی که همزمان با افسردگی، اختلال شخصیت نیز دارند زودتر اختلال خود را بروز می‌دهند، نمرات بالاتر در شدت افسردگی، پیش‌آگهی ضعیف‌تر، حمایت اجتماعی کمتر، استرس‌زای روانی-اجتماعی بیشتر، و پاسخ ضعیف‌تری در برابر داروهای ضدافسردگی دارند.

ب) بخش دوم نتایج پژوهش شخصیت و افسردگی Personality and Depression

 1. در موارد افسردگی ملانکولیک (نباتی)، رگه‌های شخصیت وسواسی غالب است، در حالی که در مواردافسردگی غیرنباتی رگه‌های نمایشی، خصومت‌بار، و مرزی شایع است.
 2. در دوران کودکی، بی‌توجهی جسمانی و هیجانی به کودکان، عامل پیش‌بینی کننده مهمی در ابتلا به افسردگی مقاوم به درمان در بزرگسالی است.
 3. رگه‌های شخصیت مرزی (BPD)، عامل مهم دیگری در مقاومت افسردگی نسبت به درمان هستند. مشخص شده است افراد افسرده‌ای که BPD دارند، حتی نسبت به درمان با الکتروشوک (ECT) نیز بسیار مقاوم بوده و در دوران نوجوانی سوابق متعدد رفتارهای خودآسیبی دارند که پس از بروز افسردگی به سمت رفتارهای خودکشی میل می‌کند.
 4. سنجش و درمان رگه‌های اختلالات شخصیتی در افراد دارای افسردگی می‌تواند از بدل شدن آن به افسردگی مقاوم به درمان (TRD) پیشگیری نماید.

 

شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان 2020
شخصیت و افسردگی Personality and Depression مقاوم به درمان 2020

پیشنهادات کاربردی پژوهش اختلالات شخصیت و افسردگی Personality and Depression :

 • لازم است روان‌درمانگران پیش از تثبیت تشخیص و شروع به روان‌درمانی، در کنار معاینه کامل وضعیت روانی و بررسی تاریخچه فردی، خانوادگی، و اجتماعی مراجع، به ارزیابی کامل وضعیت شخصیت وی نیز بپردازند تا در صورت وجود رگه‌های شخصیتی ناسازگار، بطور همزمان به درمان آنها نیز پرداخته شود.
 • عدم توجه به وضعیت و یا مشکلات در نیم‌رخ‌های شخصیتی، می‌تواند براحتی منجر به ایجاد وضعیت‌های بالینی حاد مقاوم به درمان شود.
 • در درمان افسردگی مقاوم به درمان (TRD) لازم است بطور همزمان دارودرمانی، نوروتراپی، و روان‌درمانی صورت گیرند تا بتوان نتایج مطلوب و رضایت بخش درمانی را بدست آورد.

KEY POINTS

 • Treatment-resistant depression (TRD) is common and produces significant burden to individuals and society. Comprehensive and individualized approaches are needed to address this complex clinical situation.
 • Diagnostic reevaluation is indicated in cases of TRD to determine the numerous factors that could be playing a role in the treatment resistance.
 • Diagnostic reevaluation in the setting of TRD should include assessment for personality disorders, because these are common contributors to treatment resistance and are often not adequately addressed.
 • There are validated psychotherapeutic interventions that have proved effective in treating personality disorders to help patients improve both self-functioning and interpersonal functioning.

Keywords

Depression, Treatment-resistant depression, Personality traits, Personality disorder, Borderline personality disorder, Dr. Amir Mohammad Shahsavarani Personality and Depression.

 
لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر ??(further reading)??

 
 
 

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

?کانال تلگرام

???????
https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این موارد را نیز ملاحظه بفرمایید
بستن
دکمه بازگشت به بالا