آزمون‌های روانی / زیستی / اجتماعی / اقتصادیعلوم روانشناسی، تربیتی و مشاوره

SporTERS برای سنجش هیجانات ادراکی هواداران

SporTERS مقیاس سنجش هیجان تیم ورزشی

Sport Team Emotion Recall Scale (SporTERS)

 

مقدمه

یکی از مهم‌ترین امور در بررسی رفتار مصرف کننده، پیش‌بینی میزان وفاداری آنها به سازمان، برند، و محصولات آن است. در صنعت ورزش، برند شامل تیم ورزشی است و مهم‌ترین عامل ایجاد و حفظ وفاداری مشتریان (هواداران تیم) میزان پیوند هیجانی آنها با تیم ورزشی است.

در حقیقت، از آنجا که در صنعت ورزش، تماشاچی و هوادار، با همانند سازی و تجارب جانشینی، هیجانات خود را در فعالیت تیم ورزشی در میدان بازی تجربه می‌کند، میزان همخوانی و تحریک هیجانی موافق با ساختار هیجانی و شخصیتی وی، عامل بسیار مهمی در وفاداری او به تیم ورزشی مورد نظر است.

مقیاس سنجش هیجان تیم ورزشی SporTERS

در این راستا، مقیاس سنجش هیجان تیم ورزشی (SporTERS)  ابزاری مناسب جهت مشخص ساختن میزان هیجان هر تیم ورزشی برای ورزشکاران و هواداران آن تیم است. با استفاده از این مقیاس و انطباق آن با نیم‌رخ‌های شخصیتی افراد و جامعه هدف، می‌توان در حوزه بازاریابی ورزشی هواداران تیم‌ها را به ادامه هواداری و نیز افزایش حمایت و دریافت سرویس‌های مصرفی از تیم مورد علاقه‌شان تشویق و تقویت کرد.

این پرسشنامه از ساخت عاملی ۷ گانه برخوردار است که در کل ۲۴ هیجان را در بر می‌گیرد. این مقیاس به صورت گزاره‌های خبری مثبت و شامل ۲۴ گویه با قالب پاسخگویی در لیکرت ۷بخشی از ۱ (کاملاً مخالف) تا ۷ (کاملاً موافق) است. از شرکت کننده خواسته می‌شود نام تیم ورزشی مورد علاقه خود را نوشته و سپس میزان موافقت/مخالفت خود را با هر یک از گزاره‌های هیجانی درباره آن تیم را هنگام فکر کردن به تیم مورد علاقه‌اش درج نماید.

ابعاد و عامل‌های این پرسشنامه شامل هم‌پیوستگی (اتصال)، سرخوشی، حس رقابت، شگفتی، خشم، ناشادی، و نگرانی بوده و شامل صفات زیر هستند:

  1. بهم‌پیوستگی: جذبه، نوستالژی، حمایت، و ارتباط
  2. سرخوشی: شادی، ذوق زدگی، رضایت، افتخار و غرور، خوش‌بینی، و سرگرم شدن
  3. حس رقابت: پرخاشگری و رقابت‌جویی
  4. شگفتی: شگفت زدگی، تعجب کردن،  و مات و مبهوت شدن
  5. خشم: آزردگی، ناکامی، و غضب
  6. ناشادی: رنج بردن، مایوس شدن، ناراحتی، و تاسف
  7. نگرانی: شامل ترس و اضطراب

خصوصیات روانسنجی مقیاس SporTERS

از منظر روانسنجی، این پرسشنامه طبق تحلیل عاملی اکتشافی (EFA) و تاییدی (CFA) دارای بار عاملی ۷ گانه و ۲۴ هیجان است. در سنجش پایایی این ابزار آلفای کرونباخ  برای هر یک از عامل‌ها به صورت بهم‌پیوستگی (اتصال) ۸۰۶/۰، سرخوشی ۰٫۸۸۷، حس رقابت ۰٫۸۳۷، شگفتی ۰٫۸۸۱، خشم ۰٫۹۳۴، ناشادی ۰٫۸۹۱، و نگرانی ۰٫۸۳۴ محاسبه شده است.

بر اساس تحلیل‌های رگرسیون نه‌گانه مولفان، در حوزه مدیریت برند ورزشی و رفتار مصرف کننده (هواداران تیم)، ابعاد هفتگانه مقیاس سنجش هیجان تیم ورزشی (SporTERS) با نگرش نسبت به برند ورزشی، هواداری، وفاداری به تیم، قصد خرید محصولات باشگاه، مشاهده پخش مستقیم از تلویزیون، رفتن به باشگاه برای مشاهده بازی، صحبت در مورد تیم مورد علاقه، و مصرف کالاهای تولیدشده توسط باشگاه ارتباطات معنادار و نیرومندی دارند.

 

 
??لینک منبع انگلیسی??
https://doi.org/10.1016/j.smr.2017.08.007
 
✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).
 
?کانال تلگرام
???????
https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

دکتر امیر محمد شهسوارانی

دکتر امیر محمد شهسوارانی؛ جامعه شناس/ روانشناس عضو نظام روانشناسی ایران، کانادا، ایالات متحده امریکا، و سوئد ارائه خدمات مشاوره فردی، گروه و سازمانی مجری پروژها های مدیریت منابع انسانی سازمان ها، استخدامی، ارزشیابی های ادواری پرسنلی، و ...

موضوعات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا