مشکلات شناختی بیماران MS:سنجش و مدیریت

مالتیپل اسکلروسیس

مشکلات شناختی بیماران MS در نوشتاری که به تازگی توسط پژوهشگران دانشگاه کاتولیک امریکا منتشر شده بررسی گردیده است. این پژوهشگران به تشریح رئوس شیوه های سنجش و مدیریت مشکلات شناختی در بیماری اسکلروزمالتیپل پرداخته اند.

اهمّ یافته‌ها به شرح زیرند:

  1. بطور کلی ۷۰% مبتلایان MS به گونه‌ای با مشکلات شناختی دست و پنجه نرم می کنند. این مشکلات در دوره‌های عود ظاهر شده و در ظاهر با ناتوانی‌های جسمانی و آسیب‌های بافتی ارتباطی ندارند.
  2. مشکلات شناختی در MS شامل سرعت پردازش اطلاعات، توجه، کارکردهای اجرایی، حافظه فعال و کوتاه‌مدت، انعطاف‌شناختی، زبان، جهت‌یابی و ادراک فضایی‌دیداری، و یادگیری هستند.
  3. شیوه‌های ارزیابی پایه در MS متکی بر fMRI است که نمی‌تواند ارزیابی دقیقی از کارکردهای شناختی ارائه کند.
  4. دمای محیط، سر و صدا، میزان استرس/ آرامش ارزیاب، بیمار و محیط، اتحاددرمانی با بیمار، عامل های مهمی در بهبود و دقت ارزیابی عصبی-شناختی ناتوانی های بیماران MS هستند.
  5. تشخیص زودهنگام مشکلات عصبی-شناختی در MS منجر به کاهش استرس، بهبود دامنه فعالیت‌های روزانه، و افزایش کارکردهای شغلی و اجتماعی می‌شوند. در نتیجه، افزایش کیفیت‌زندگی (QOL)، و کاهش هزینه‌های روانی-جسمانی-اجتماعی بیماری MS را شاهد خواهیم بود.
  6. مصاحبه ارزیابی روانی (MSE) در کنار BICAMS امکان ارزیابی جامع و چندبعدی توانمندی های شناختی افراد مبتلا به MS را فراهم می آورند.
  7. باید به یاد داشت IQ، حافظه بلندمدت رویدادی، درک مطلب، و مهارت‌های ادراکی زبان در MS دست نخورده اند. این موارد منجر به فریب متخصصان و اعضای خانواده و عدم توجه به مشکلات شناختی بیماران MS می شود.
  8. مداخلات عصب-رواشناختی شامل توانبخشی شناختی-عصبی، کاردرمانی، تمرینات عصب‌روانشناختی و اصلاح فعالیت‌های شغلی و سبک زندگی است.

 

لینک منبع پیشنهادی برای مطالعه بیشتر ??(further reading)??

✅(در صورت جذابیت و علاقمندی به موضوع، مطلب را برای دیگران نیز بازنشر فرمایید).

?کانال دکترامیرمحمدشهسوارانی
???????
https://t.me/DrAmirMohammadShahsavarani

بازدیدها: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *